Dodatek za pracę na SOR. Różne interpretacje …

1 min czytania
AktualnościDodatek za pogotowie i SOR
Dodatek za pracę na SOR. Różne interpretacje …

Z redakcyjnej poczty: Bardzo wnikliwie przeanalizowałam przytaczane i komentowane przez Pana akty prawne dotyczące przyznania pielęgniarkom pracującym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dodatku za pracę. Ze smutkiem stwierdzam, że mimo Pana opinii taki dodatek nadal się nam nie należy – tak twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Z czego to wynika?

Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji.
 
Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
 
Celem moich wypowiedzi w tej sprawie było przedstawienie istoty problemu. Niejasne zapisy w tej sprawie powodują różne interpretacje tego zaganienia. Jedni pracodawcy przyznają dodatek, inni nie. Można mieć pytanie, na jakiej podstawie prawnej niektórzy pracodawcy dają dodatek, skoro powszechnie wiadomo, że jak czegoś nie ma obowiązku dawać, to tego się nie daje? Niejasność zapisów może być atutem dla pracodawcy, ale także (co może wyniknąć w postępowaniu sądowym) dla pracowników domagających się dodatku. Ministerstwo Zdrowia, które finansuje działalność SOR nie jest w tym sporze bezstronne. Dlatego opinie MZ są ważne w tym zagadnieniu, ale nie stanowią wyroczni. Przedstawiając sprawę rozpatrywaną przez Sąd Najwyższy w 1987 roku i uzasadnienie do wyroku, starałem się wykazać, że sprawa traktowania w sposób jednoznaczny przez pracodawców, przyznania dodatku na SOR na 'NIE’, nie jest pozbawiona słabych 'punktów’. Jeśli ktoś posiada opinie MZ w tej sprawie proszę o przesłanie ich na adres: [email protected]
 
Pozdrawiam
 
Mariusz Mielcarek
 
 
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8191 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – resort zdrowia o liczbie spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki dyrektorom szpitali...

3 min czytania
Wiceminister zdrowia: nie mamy danych o „ogromie” spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki wobec dyrektorów szpitali… Liczba pozwów sądowych wytoczonych przez pielęgniarki dyrektorom…
Komentarze