Zakażenia żółtaczką a konstrukcja strzykawki jednorazowej.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja nr 2571

do ministra zdrowia

w sprawie odkrycia przez poznańskich lekarzy genezy części zakażeń wirusem żółtaczki typu C

   Szacuje się, że w Polsce ok. 800 tys. osób zarażonych jest wirusem żółtaczki typu C. Jest to choroba trudna i droga w leczeniu, powodująca poważne powikłania. Grupa poznańskich lekarzy stoi na stanowisku, iż przynajmniej część tych zakażeń spowodowana jest błędną konstrukcją jednorazowej strzykawki.

   Błędna konstrukcja strzykawki polega na tym, iż w trakcie zastrzyku lekarz lub pielęgniarka dotyka prowadnicy tłoka, która następnie, wciskana, przesuwa się po wewnętrznej ściance cylindra, przenosząc zarazem wirusy i bakterie, które trafiają do krwiobiegu. Takie przesunięcie cylindra zazwyczaj ma miejsce kilka razy, szczególnie przy mieszaniu leku z rozpuszczalnikiem. Pomimo iż ręka osoby udzielającej zastrzyku jest w rękawiczce, nie chroni to przed przenoszeniem bakterii i wirusów, bowiem nie jest ona sterylna. Niejednokrotnie też w trakcie zastrzyku osoba w rękawiczce dotyka niejałowych nożyczek, szuflad itp.

   Poznańscy lekarze swoje odkrycie mogą potwierdzić zrobionym przez siebie doświadczeniem. Postulują oni proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy bowiem, iż prowadnica tłoka będzie węższa, podobna do ciężkiego prętu, jaki występuje w szklanych strzykawkach wielorazowych. Efekt tego będzie taki, iż prowadnica tłoka nie będzie dotykała ścianek cylindra.

   W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

   1. Czy ministerstwo spotkało się z tym problemem?

   2. Jaka liczba osób zarażonych wirusem żółtaczki typu C mogła zarazić się w opisany wyżej sposób?

   3. Jakie kroki podejmie ministerstwo, aby zahamować tego typu zarażenia?

   Poseł Jacek Tomczak

   Warszawa, dnia 12 marca 2008 r.


                              Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia opublikujemy po jej ogłoszeniu.


Zobacz też:

PIELĘGNIARSTWOPismo Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie opublikowania w czasopiśmie 'Problemy Higieny i Epidemiologii’ komunikatu 'Stosowanie strzykawki jednorazowej w ocenie bakteriologicznej’.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8185 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki szkolą się z zakładania cewnika Foleya oraz wkłuć z zastosowaniem USG.

1 min czytania
Kursy dokształcające pielęgniarek W ramach szkoleń zawodowych pielęgniarki i położne mają możliwość odbywania specjalizacji oraz kursów specjalistycznych, kwalifikacyjnych i dokształcających. W poniższym…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka, posłanka o obecnej siatce płac.

2 min czytania
Pielęgniarka, posłanka: jest wielką niesprawiedliwością, że są takie dysproporcje… W Sejmie obecnej kadencji zasiada jedna pielęgniarka. Z 70 pielęgniarek i położnych startujących…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Praktyka pielęgniarek - Sąd: chora w obecności pielęgniarki spadła z kozetki w gabinecie zabiegowym. Zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego.

8 min czytania
Pielęgniarka obecna w tym czasie w gabinecie zdołała chwycić pacjentkę za rękę, ale nie była w stanie jej utrzymać… W dniu dzisiejszym…
Komentarze