Zakażenia żółtaczką a konstrukcja strzykawki jednorazowej.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja nr 2571

do ministra zdrowia

w sprawie odkrycia przez poznańskich lekarzy genezy części zakażeń wirusem żółtaczki typu C

   Szacuje się, że w Polsce ok. 800 tys. osób zarażonych jest wirusem żółtaczki typu C. Jest to choroba trudna i droga w leczeniu, powodująca poważne powikłania. Grupa poznańskich lekarzy stoi na stanowisku, iż przynajmniej część tych zakażeń spowodowana jest błędną konstrukcją jednorazowej strzykawki.

   Błędna konstrukcja strzykawki polega na tym, iż w trakcie zastrzyku lekarz lub pielęgniarka dotyka prowadnicy tłoka, która następnie, wciskana, przesuwa się po wewnętrznej ściance cylindra, przenosząc zarazem wirusy i bakterie, które trafiają do krwiobiegu. Takie przesunięcie cylindra zazwyczaj ma miejsce kilka razy, szczególnie przy mieszaniu leku z rozpuszczalnikiem. Pomimo iż ręka osoby udzielającej zastrzyku jest w rękawiczce, nie chroni to przed przenoszeniem bakterii i wirusów, bowiem nie jest ona sterylna. Niejednokrotnie też w trakcie zastrzyku osoba w rękawiczce dotyka niejałowych nożyczek, szuflad itp.

   Poznańscy lekarze swoje odkrycie mogą potwierdzić zrobionym przez siebie doświadczeniem. Postulują oni proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy bowiem, iż prowadnica tłoka będzie węższa, podobna do ciężkiego prętu, jaki występuje w szklanych strzykawkach wielorazowych. Efekt tego będzie taki, iż prowadnica tłoka nie będzie dotykała ścianek cylindra.

   W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

   1. Czy ministerstwo spotkało się z tym problemem?

   2. Jaka liczba osób zarażonych wirusem żółtaczki typu C mogła zarazić się w opisany wyżej sposób?

   3. Jakie kroki podejmie ministerstwo, aby zahamować tego typu zarażenia?

   Poseł Jacek Tomczak

   Warszawa, dnia 12 marca 2008 r.


                              Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia opublikujemy po jej ogłoszeniu.


Zobacz też:

PIELĘGNIARSTWOPismo Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie opublikowania w czasopiśmie 'Problemy Higieny i Epidemiologii’ komunikatu 'Stosowanie strzykawki jednorazowej w ocenie bakteriologicznej’.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze