"Niedopuszczalne jest stosowanie w niektórych zakładach opieki zdrowotnej zakazu przekazywania raportów pielęgniarskich w formie ustnej". Przeczytaj stanowisko Naczelnej Izby PiP w sprawie raportów pielęgniarskich.

2 min czytania
AktualnościRaport pielęgniarski.
"Niedopuszczalne jest stosowanie w niektórych zakładach opieki zdrowotnej zakazu przekazywania raportów pielęgniarskich w formie ustnej". Przeczytaj stanowisko Naczelnej Izby PiP w sprawie raportów pielęgniarskich.

.

Stanowisko nr 43
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 16 czerwca 2010 roku
w sprawie konieczności przekazywania raportów pielęgniarskich

w formie ustnej i pisemnej

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych stoi na stanowisku, iż istnieje bezwzględna konieczność przekazywania raportów pielęgniarskich w formie pisemnej i ustnej.
Przekazywanie raportów tylko w formie ustnej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom poprzez przewidywanie i eliminowanie zdarzeń niepożądanych wynikających z niedostatecznego przepływu informacji o stanie zdrowia pacjentów oraz dbania o wysoką jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przekazywanie raportów w formie pisemnej jest niewystarczające. Opis zdarzeń i podjętych działań zawartych w raporcie pisemnym wymaga uzupełnienia o dodatkowe, bardzo ważne uwagi i spostrzeżenia pielęgniarki, położnej przekazującej dyżur. Potwierdza to stosowana przez pielęgniarki, położne nieformalna praktyka w zakładach opieki zdrowotnej, w których wprowadzony został zakaz przekazywania raportów pielęgniarskich w formie ustnej.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych uważa, iż niedopuszczalne jest stosowanie w niektórych zakładach opieki zdrowotnej zakazu przekazywania raportów pielęgniarskich w formie ustnej. Wprowadzenie powyższego zakazu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie zasad wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej, a także z regulacjami dotyczącymi prowadzonej działalności przez zakłady opieki zdrowotnej. Misją zawodów pielęgniarki i położnej oraz zakładów opieki zdrowotnej jest zapewnienie należytej opieki pacjentom oraz bezpieczne wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Zakład opieki zdrowotnej, jako pracodawca jest zobowiązany zgodnie z Kodeksem pracy do stworzenia bezpiecznych warunków pracy pracownikom, a jako świadczeniodawca – do bezwzględnego wywiązywania się z podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację określonych świadczeń zdrowotnych na rzecz świadczeniobiorców.

 

   Sekretarz NRPiP                              Prezes NRPiP
  Tomasz Niewiadomski                    Elżbieta Buczkowska

Powyżej przytaczam oryginalny tekst stanowiaka NIPiP. Link w tekście stanowiska pochodzi od redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej. Mam nadzieję, że zamieszczenie jego pozwoli użytkownikom Portalu i Gazety na wyrobienie własnego zdania w przedmiotowej sprawie.

 .

Zobacz także:

Aktualności według działów – raport pielęgniarski

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8184 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Praktyka pielęgniarek - Sąd: chora w obecności pielęgniarki spadła z kozetki w gabinecie zabiegowym. Zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego.

8 min czytania
Pielęgniarka obecna w tym czasie w gabinecie zdołała chwycić pacjentkę za rękę, ale nie była w stanie jej utrzymać… W dniu dzisiejszym…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki: pobieranie krwi, wlewy witaminowe, kroplówki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarek – obsługa pacjentów niemieckojęzycznych. Miejsce pracy: Częstochowa – nowopowstająca klinika medyczna…
AktualnościNowa siatka płacPraktyka zawodowa

Senat: Starsze pielęgniarki nie chcą wprowadzać nowych pielęgniarek. Powód – różnica w zarobkach.

2 min czytania
Dyskusja w senacie o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki… Na stronie internetowej senatu poinformowano, że dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu…
Komentarze