Jesteś pielęgniarką, położną? Przeczytaj koniecznie! W radomskim szpitalu funkcjonuje "podziemie raportowe", bo … A Pielęgniarka Naczelna . . . ! Przeczytaj pismo w przedmiotowej sprawie.

4 min czytania
AktualnościRaport pielęgniarski.
Jesteś pielęgniarką, położną? Przeczytaj koniecznie! W radomskim szpitalu funkcjonuje "podziemie raportowe", bo … A Pielęgniarka Naczelna . . . ! Przeczytaj pismo w przedmiotowej sprawie.

NACZELNA IZBA
PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
Al. Ujazdowskie 22.
00-478 Warszawa

 

Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zwracają się do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych z prośbą o zajęcie stanowiska  i pomoc w niżej opisanej sprawie.

W kwietniu 2009 roku pielęgniarki i położne pracujące w RSzS w systemie zmianowym zwróciły się do Dyrekcji o wyliczenie i wypłacenie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych za okres minionych 3 lat za czas zdawania ustnych raportów pielęgniarskich. U nas zawsze czynność ta wykonywana była po zakończonym dyżurze, gdyż nie wdrożono systemu pracy, który umożliwiłby zrealizowanie tego zadania w ramach obowiązującej normy czasu pracy.

Dyrektor nie ustosunkował się do naszej prośby i nie udzielił nawet odpowiedzi w związku z czym, pielęgniarki i położne złożyły pozwy do sądu pracy. Sprawy sądowe trwają od ponad 8 miesięcy. Zeznania składały Pielęgniarki Oddziałowe, Ordynatorzy, Kierownik Działu Służb Pracowniczych, Dyrektor oraz Pielęgniarka Naczelna i powódki.

Spodziewałyśmy się, że Dyrektor będzie czynił wszystko, by nie potwierdzić zasadności naszych roszczeń ale nie podejrzewałyśmy, że jego koronnym świadkiem będzie Pielęgniarka Naczelna, która złamała ogólnie przyjęte zasady etyki zawodowej świadcząc nieprawdę przeciwko własnemu środowisku. Po złożeniu przyrzeczenia, w obecności wszystkich obecnych na sali sądowej twierdziła i nadal twierdzi, że:
– nigdy w pielęgniarskiej praktyce zawodowej ustne raporty nie były realizowane, 
– nieprawdę mówią wszystkie przesłuchiwane pielęgniarki i położne,
– jeśli pielęgniarki pozostawały w oddziale po godzinach pracy to tylko i wyłącznie w celach towarzyskich (?),
– dla pozyskania dodatkowych pieniędzy ,,pojawił się pomysł, że te informacje, które pielęgniarki wymieniają między sobą na styku zmian to praca w nadgodzinach, choć przez tyle lat takiego problemu w ogóle nie było
.”

Czujemy się zażenowane i zawstydzone poziomem wiedzy oraz kompetencjami zawodowymi, jakie zaprezentowała publicznie nasza Pani Naczelna. W obecności przedstawicieli sądownictwa głosiła pogląd, że raport pielęgniarski to tylko jeden z elementów kształcenia, że tylko uczennice zdają taki raport a na pewno nie miał nigdy  żadnego zastosowania w praktyce zawodowej. (??) Zdaniem P. Naczelnej nie potrzebna jest: dyskusja, ocena, wnioskowanie, wymiana poglądów, planowanie, weryfikowanie …itd. (…) ,,bo i po co?”. Pisemna dokumentacja była i jest zdaniem P. Naczelnej wystarczająca. (?!)

Na podstawie takich jak wyżej i jeszcze wielu innych, podobnych opinii Pani Naczelnej doszło do precedensowej w historii naszego zawodu decyzji Dyrektora – Zakazu ustnego raportowania przez pielęgniarki i położne w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Pomimo naszej prośby skierowanej do Dyrektora o wprowadzenie standardu zdawania dyżurów przez pielęgniarki i położne uwzględniającego konieczność ustnego raportowania Dyrektor utrzymał w mocy swoje zarządzenie – twierdząc, że wystarczające jest pisemne dokumentowanie wykonanych czynności. Jednakże nasza odpowiedzialność zawodowa, obawa o bezpieczeństwo swoje oraz pacjentów nie pozwala nam zastosować się do ZAKAZU RAPORTOWANIA (pomimo, iż wiemy, że ma ono rangę polecenia służbowego) i nadal informacje istotne przekazujemy sobie również ustnie, co spowodowało zaistnienie zjawiska ,,PODZIEMIA RAPORTOWEGO” – tak je nazywamy, gdyż robimy to nieoficjalnie, w tajemnicy, ukrywając się przed Pielęgniarką Naczelną, która przeprowadza kontrole na styku zmian i po prostu WYRZUCA PIELĘGNIARKI, KTÓRE SĄ JUŻ PO PRACY I ZDAJĄ RAPORT – NAKAZUJĄC im natychmiastowe opuszczenie oddziału?!!!

Wobec powyższego, korzystając z zapisów zawartych w Ustawie o Samorządzie Pielęgniarek i Położnych dotyczących uprawnień Samorządu w szczególności w zakresie:
– sprawowania pieczy i nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu pielęgniarki
i położnej,
 – ustalania i upowszechnianie zasad etyki zawodowej oraz sprawowanie nadzoru nad ich przestrzeganiem, oraz
– ustalania standardów zawodowych (…),
  prosimy Samorząd o zajęcie stanowiska w przedmiocie:

  • oburzającej postawy zawodowej Pielęgniarki Naczelnej prezentowanej w trakcie procesu sądowego (głoszenie i poświadczanie nieprawdy przeciwko własnemu środowisku),
  • odpowiedzialności za wprowadzenie oficjalnego zakazu ustnego raportowania przez pielęgniarki i położne w RSzS, czym spowodowano ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz niebezpieczeństwo dla piel/poł. realizujących świadczenia w naszym Zakładzie,
  • niekompetencji organizacyjnej na stanowisku Piel. Naczelnej i miernej wiedzy o istocie nowoczesnego, profesjonalnego i suwerennego pielęgnowania, którą oficjalnie zademonstrowała w sądzie i demonstruje nadal podejmując szereg kontrowersyjnych decyzji wobec podległych sobie pracowników.

Informujemy, że sprawę skierujemy również do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Komisji Etyki przy OIPiP w Radomiu prosząc o wszczęcie postępowania przeciwko naszej Pielęgniarce Naczelnej na podstawie wymienionych zarzutów (rażące naruszenie obowiązków kierowniczych – stworzenie warunków pracy zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów oraz bezpieczeństwu pielęgniarek i położnych oraz złamanie zasad etyki zawodowej – działanie przeciwko własnemu środowisku poprzez głoszenie i  poświadczanie nieprawdy).   

W naszym Szpitalu nie możemy obecnie należycie wykonywać pracy zgodnie obowiązującymi standardami zawodowymi w związku z tym prosimy NIPiP o skorzystanie z posiadanych uprawnień i udzielenie nam pomocy w kwestii uregulowania wskazanych nieprawidłowości, które pomogą stworzyć na nowo przyjazne a przede wszystkim bezpieczne środowisko pracy.
  
Z poważaniem

 

Za Zarządy
ZOZ OZZPiP oraz OZZP/Oddz. Radom

Anna Trzaszczka, Urszula Wabik

Zobacz także:

24 stycznia 2009 roku – Oczywista oczywistość – 'raport pielęgniarski’ to 'czas pracy’. 11 KOMENTARZY. Ten artykuł czytano prawie 3 500 razy.

13 września 2007 roku – Czas pracy a szkolenia. Ten artykuł czytano prawie 12 500 razy. KOMENTARZY 19.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze