Czas pracy a szkolenia. 14 KOMENTARZY.

1 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

W szpitalu są organizowane szkolenia dla pielęgniarek i położnych, raczej ogólne niż specjalistyczne np. alkoholizm, mobbing itp. oraz zebrania z oddziałową. Mam pytanie odnośnie rozliczania godzin spędzanych na szkoleniach i zebraniach, ponieważ odbywają się one w moim czasie wolnym od pracy i na polecenie przełożonego-obecność obowiązkowa. Kodeks pracy określa tylko szkolenie bhp i formy szkolne np studia. Czy czas spędzony na takim szkoleniu wewntrzoddziałowym jest czasem pracy czy nie?

Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Oczywiście takie szkolenia /polecenie służbowe uczestnictwa/ jest czasem pracy. Kodeks Pracy dział Szósty art. 128 reguluje, że ’czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy’. Warto podkreślić, że musi być wydane polecenie służbowe uczestnictwa w szkoleniu, aby był to czas pracy. Po bardziej szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie proszę o kontakt z prawnikiem.

Taki pogląd jest zgodny z orzecznictwem sądownictwa. również polskiego w zakresie stosowania Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
 

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Z redakcyjnej poczty: Od około 6 miesięcy zostajemy po dyżurach nocnych po 40-50 minut. Powód-oddziałowa zadecydowała, aby czytać na głos raporty oraz plany pielęgnacji pacjentów. Czy jest to zgodne z prawem, aby po godzinach zostawać w pracy? Zaznaczam, że oddziałowa nie zwraca nam godzin ani nie mamy płatne za nadgodziny, które od kilku miesięcy wykonujemy zostając po dyżurach. Narasta w nas bunt, a boimy się cokolwiek z tym zrobić. Jak jest rozwiązany ten problem w waszych miejscach pracy? 32 komentarze.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze