Czas pracy a szkolenia. 14 KOMENTARZY.

1 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

W szpitalu są organizowane szkolenia dla pielęgniarek i położnych, raczej ogólne niż specjalistyczne np. alkoholizm, mobbing itp. oraz zebrania z oddziałową. Mam pytanie odnośnie rozliczania godzin spędzanych na szkoleniach i zebraniach, ponieważ odbywają się one w moim czasie wolnym od pracy i na polecenie przełożonego-obecność obowiązkowa. Kodeks pracy określa tylko szkolenie bhp i formy szkolne np studia. Czy czas spędzony na takim szkoleniu wewntrzoddziałowym jest czasem pracy czy nie?

Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Oczywiście takie szkolenia /polecenie służbowe uczestnictwa/ jest czasem pracy. Kodeks Pracy dział Szósty art. 128 reguluje, że ‘czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy‘. Warto podkreślić, że musi być wydane polecenie służbowe uczestnictwa w szkoleniu, aby był to czas pracy. Po bardziej szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie proszę o kontakt z prawnikiem.

Taki pogląd jest zgodny z orzecznictwem sądownictwa. również polskiego w zakresie stosowania Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
 

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Z redakcyjnej poczty: Od około 6 miesięcy zostajemy po dyżurach nocnych po 40-50 minut. Powód-oddziałowa zadecydowała, aby czytać na głos raporty oraz plany pielęgnacji pacjentów. Czy jest to zgodne z prawem, aby po godzinach zostawać w pracy? Zaznaczam, że oddziałowa nie zwraca nam godzin ani nie mamy płatne za nadgodziny, które od kilku miesięcy wykonujemy zostając po dyżurach. Narasta w nas bunt, a boimy się cokolwiek z tym zrobić. Jak jest rozwiązany ten problem w waszych miejscach pracy? 32 komentarze.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7239 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze