Kilka kolejnych informacji w zakresie BEZPŁATNYCH studiów podyplomowych – zarządzanie w podmiotach leczniczych.

3 min czytania
AktualnościBezpłatne studia podyplomowe dla pielęgniarek i położnych
Kilka kolejnych informacji w zakresie BEZPŁATNYCH studiów podyplomowych  – zarządzanie w podmiotach leczniczych.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

 

Pierwsze informacje w zakresie bezpłatnych studiów podyplomowych dla pielęgniarek i położnych podaliśmy na Portalu w dniu 24 lutego br. Zobacz przedmiotową informację tutaj. 23 KOMENTARZE!

W dokumentacji konkursowej skierowanej do uczelni zapisano, że uczestnikami studiów mogą być "osoby zatrudnione na podstawie umowy  o pracę i należące do  kadry zarządzającej podmiotów leczniczych, (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.). Dzwoniłem do ministerstwa zdrowia.  Powyższy katalog stanowisk jest otwarty. Otóż mamy teraz (w dniu 7 marca) oficjalne potwierdzenie uzyskanej telefonicznie interpretacji i informacji przekazanych na Portalu w dniu 24 lutego 2012 roku. Bowiem na stronie internetowej instytucji odpowiedzialnej za przeprowadzenie przedmiotowych studiów czytamy (pytanie zadane przez redakcję Portalu):

Czy katalog osób możliwych do objęcia wsparciem jest katalogiem zamkniętym? Tzn. Czy ze studiów podyplomowych będą mogły korzystać  np. osoby zatrudnione na stanowisku  naczelnej pielęgniarki lub położnej oddziałowej?
OdpowiedźKatalog stanowisk wymienionych w dokumentacji konkursowej możliwych do objęcia wsparciem nie jest katalogiem zamkniętym. W studiach podyplomowych będą mogły brać udział  osoby należące do szeroko rozumianej kadry zarządzającej. Oznacza to, że w projektach będą mogły brać udział również naczelne pielęgniarki oraz położne oddziałowe.

Kolejne pytania kierowane do redakcji Portalu przez pielęgniarki i położne dotyczyły wymogu "zatrudnienia na podstawie umowy o pracę". W rozmowie telefonicznej w dniu 24 lutego uzyskałem informację, że powyższy wymóg jest postawiony przez UE jako stronę finansującą bezpłatne studia podyplomowe. Poniżej prezentuję pytania i odpowiedzi zamieszczone na stronie instytucji prowadzącej program w zakresie wyżej cytowanego wymogu.

Czy osoby współpracujące z podmiotem leczniczym na podstawie kontraktu menadżerskiego lub kontraktu lekarskiego/pielęgniarskiego mogą być uczestnikami projektu?
Odpowiedź – Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej (str. 7) grupa docelowa została zdefiniowana w następujący sposób:
„Grupą docelową projektów składanych w odpowiedzi na przedmiotowy konkurs są pracownicy podmiotów leczniczych należący do kadry zarządzającej (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.), zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy z własnej inicjatywny wyrażają chęć udziału w projekcie.”
Co do zasady kontrakty menadżerskie i kontrakty lekarskie są umowami cywilnoprawnymi, a więc osoby współpracujące z podmiotami leczniczymi na podstawie takich umów nie mogą brać udziału w projekcie. Dla ustalenia pracowniczego charakteru kontraktu menedżerskiego (kontraktu lekarskiego) konieczne jest wykazanie się prawomocnym wyrokiem sądu pracy ustalającym istnienie stosunku pracy.

Czy pracownicy podmiotów leczniczych, które prowadzą już działalność w formie spółki prawa handlowego nie mogą brak udziału w projekcie?
Odpowiedź – Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, które prowadza swoją działalność w formie spółki prawa handlowego mogą brać udział w projekcie, o ile są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Intencją Ministerstwa Zdrowia jest wsparcie pracowników podmiotów leczniczych, które przechodzą, przeszły lub planują przejść proces przekształcenia. W opinii DFE takie wsparcie jest konieczne dla pracowników sektora ochrony zdrowia niezależnie od etapu zmian na którym znajdują się podmioty w których pracują.

I jeszcze jedna sprawa. Kiedy rozpoczną się powyższe studia. Uczelnie mają czas do 30 marca na złożenie wniosków na prowadzenie studiów. Następnie rozpocznie się ocena wniosków i zostanie przeprowadzona procedura przetargowa. Z informacji uzyskanych w dniu dzisiejszym w mz (7 marca 2012 roku) planuje się, że na początku lipca będą wyłonione uczelnie, które rozpoczną rekrutacje. Natomiast studia powinny zostać uruchomione we wrześniu lub październiku br. O wszystkich sprawach będę informował na bieżąco na Portalu.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8192 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Nowe skarpetki dla medyków w Sklepie Pielęgniarek i Położnych

1 min czytania
Nowości dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych, a dokładnie w dziale gadżety, można znaleźć skarpetki oraz stopki z medycznymi…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

W szkołach dla pielęgniarek za przedmioty nieprzydatne do pracy dołożyć więcej ćwiczeń praktycznych.

2 min czytania
Posłowie o potrzebie zmianie programów kształcenia w szkołach pielęgniarek… Pod artykułem zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie: Czy w szkołach dla pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Komentarze