Pielęgniarki będą nadzorować położne?

1 min czytania
AktualnościGazeta nr 4/2015
Pielęgniarki będą nadzorować położne?

 

 

Na stronie internetowej NMC opublikowano informację o zakończeniu niezależnego przeglądu regulacji dotyczących wykonywania zawodu położnej. Zarząd NMC akceptuje wynikające z tego przeglądu zalecenie, aby statutowy nadzór nad położnymi był w gestii pielęgniarek.

NMC informuje ponadto, że liderzy pielęgniarstwa zgodzili się przejąć nadzór w tym obszarze ochrony zdrowia. Jackie Smith, dyrektor generalny NMC, stwierdził, że „będziemy teraz współpracować z ministerstwem zdrowia w celu wykonania tego zalecenia.” Jednym z argumentów przemawiających za powyższymi propozycjami jest według NMC “uwydatniony konflikt interesów w nadzorze położniczym, który potencjalnie zagraża matkom oraz ich dzieciom”, gdyż “kontrola prowadzona przez osoby tej samej profesji nie może być obiektywna”. Z takim stanem rzeczy nie zgadzają się położne.
Jedna z nich, Georgina Sparrow, na platformie e-petitions zamieściła petycję broniącą obowiązującego nadzoru położniczego. Podpisało się pod nią prawie 4 tysiące osób! W jej treści napisano: “… nie możemy pozwolić na to, aby pielęgniarki zdominowały NMC oraz miały aż taką kontrolę nad naszym zawodem (położnych). Prosimy o wsparcie petycji o utrzymanie dotychczasowego systemu nadzoru położnictwa. Usunięcie organu nadzorczego byłoby szkodliwe dla naszego zawodu oraz dla kobiet, którymi się opiekujemy”.
Źródło: e-petitions

(KatP)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze