"Procedury pielęgniarskie" – polecana pozycja w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Aktualności

       


"Procedury pielęgniarskie"

Autorki podręcznika Procedury pielęgniarskie wyrażają pogląd, że w odniesieniu do zawodu pielęgniarki najbardziej znane są dwie kwalifikacje procedur pielęgniarskich: Klasyfikacja Interwencji Pielęgniarskich (NIC) oraz Międzynarodowa Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP). Powyższe klasyfikacje zostały w podręczniku scharakteryzowane. Z powodu braku polskiej klasyfikacji, autorki publikacji uznały, że opracowanie przedmiotowej klasyfikacji jest niezbędne i przyczyni się do uporządkowania terminologii pielęgniarskiej oraz określenia kompetencji zawodowych polskich pielęgniarek. W przedmiotowej publikacji zaprezentowano procedury najczęściej wykonywane w zakładach opieki zdrowotnej, grupując je według przyjętej kwalifikacji na:

  • procedury podstawowe (zabiegi higieniczne, przemieszczanie chorego, karmienie, wydalanie, bandażowanie);
  • procedury profilaktyczne (usprawnianie w zakresie układu oddechowego, profilaktyka zakażeń);
  • procedury diagnostyczne (badania laboratoryjne, pomiary, asystowanie przy badaniach);
  • procedury terapeutyczne (zabiegi wykonywane w stanach zagrożenia życia, dostępy naczyniowe, podawanie leków, tlenoterapia i fototerapia, opatrywanie ran oraz płukanie).

W przypadku opisu poszczególnych procedur pielęgniarskich autorki posłużyły się poniższym schematem:

  1. definicja danej procedury,
  2. rodzaj zabiegu,
  3. cele,
  4. wskazania i przeciwwskazania,
  5. wykonawca procedury,
  6. przygotowanie sprzętu,
  7. opis procedury (zawierający poszczególne etapy działania wraz z uzasadnieniem),
  8. możliwe trudności w wykonaniu zabiegu oraz potencjalne powikłania.

Autorki publikacji w przedmowie informują, że w pierwszej części zaprezentowały stan prawny w zakresie regulacji dotyczących wykonywania zawodu pielęgniarki oraz podkreśliły konieczność zastosowania badań naukowych w codziennej praktyce zawodowej w odniesieniu do wdrażanych procedur i jakości w zakładach opieki zdrowotnej. Ponadto w książce scharakteryzowano dwie najbardziej znane klasyfikacje procedur pielęgniarskich i przedstawiono metodologię i klasyfikację procedur własnych z możliwością ich kodowania.

 

Zobacz polecane książki w Sklepie Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8190 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Komentarze