"Procedury pielęgniarskie" – polecana pozycja w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Aktualności

       


"Procedury pielęgniarskie"

Autorki podręcznika Procedury pielęgniarskie wyrażają pogląd, że w odniesieniu do zawodu pielęgniarki najbardziej znane są dwie kwalifikacje procedur pielęgniarskich: Klasyfikacja Interwencji Pielęgniarskich (NIC) oraz Międzynarodowa Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP). Powyższe klasyfikacje zostały w podręczniku scharakteryzowane. Z powodu braku polskiej klasyfikacji, autorki publikacji uznały, że opracowanie przedmiotowej klasyfikacji jest niezbędne i przyczyni się do uporządkowania terminologii pielęgniarskiej oraz określenia kompetencji zawodowych polskich pielęgniarek. W przedmiotowej publikacji zaprezentowano procedury najczęściej wykonywane w zakładach opieki zdrowotnej, grupując je według przyjętej kwalifikacji na:

  • procedury podstawowe (zabiegi higieniczne, przemieszczanie chorego, karmienie, wydalanie, bandażowanie);
  • procedury profilaktyczne (usprawnianie w zakresie układu oddechowego, profilaktyka zakażeń);
  • procedury diagnostyczne (badania laboratoryjne, pomiary, asystowanie przy badaniach);
  • procedury terapeutyczne (zabiegi wykonywane w stanach zagrożenia życia, dostępy naczyniowe, podawanie leków, tlenoterapia i fototerapia, opatrywanie ran oraz płukanie).

W przypadku opisu poszczególnych procedur pielęgniarskich autorki posłużyły się poniższym schematem:

  1. definicja danej procedury,
  2. rodzaj zabiegu,
  3. cele,
  4. wskazania i przeciwwskazania,
  5. wykonawca procedury,
  6. przygotowanie sprzętu,
  7. opis procedury (zawierający poszczególne etapy działania wraz z uzasadnieniem),
  8. możliwe trudności w wykonaniu zabiegu oraz potencjalne powikłania.

Autorki publikacji w przedmowie informują, że w pierwszej części zaprezentowały stan prawny w zakresie regulacji dotyczących wykonywania zawodu pielęgniarki oraz podkreśliły konieczność zastosowania badań naukowych w codziennej praktyce zawodowej w odniesieniu do wdrażanych procedur i jakości w zakładach opieki zdrowotnej. Ponadto w książce scharakteryzowano dwie najbardziej znane klasyfikacje procedur pielęgniarskich i przedstawiono metodologię i klasyfikację procedur własnych z możliwością ich kodowania.

 

Zobacz polecane książki w Sklepie Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
Komentarze