Posiedzenie podzespołu ds. ochrony zdrowia zostało poświęcone sytuacji pielęgniarek i położnych. Zobacz notatkę ze spotkania.

1 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Posiedzenie podzespołu ds. ochrony zdrowia zostało poświęcone sytuacji pielęgniarek i położnych. Zobacz notatkę ze spotkania.


Posiedzenie podzespołu ds. ochrony zdrowia

Kwestia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) i  braki kadrowe środowiska pielęgniarek i położnych były głównymi tematami posiedzenia podzespołu ds. ochrony zdrowia. Spotkanie odbyło się 9 stycznia 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w projekcie budżetu państwa na rok 2018, w rezerwie 44, została zapisana kwota 177 mln zł na zespoły ratownictwa medycznego, w tym na podwyżki dla ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych w ratownictwie medycznym.

Mateusz Komza – Dyrektor Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w MZ przedstawił szczegółową informację na temat finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego w 2018 r.

 

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas przedstawiła prezentację nt. „Zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w opiekę pielęgniarską i położniczą w zawiązku z migracjami personelu i zmianą systemu emerytalnego”. Poinformowała, że wskaźnik pielęgniarek i położnych zatrudnionych na 1000 mieszkańców  w bezpośredniej opiece nad pacjentem w wybranych krajach OECD wynosi 9,4 natomiast w Polsce wynosi 5,24. Stwierdziła, że z liczby i struktury wieku zatrudnionych pielęgniarek i położnych wynika brak zastępowalności pokoleniowej w tej grupie. Aby osiągnąć średnio-unijny wskaźnik 9,4 pielęgniarek na 1000 mieszkańców powinno rokrocznie wchodzić do zawodu około 15 tys. absolwentów.

W dalszej części spotkania Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację z prac zespołu do spraw opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Poinformowano, że powyższy dokument został 29 grudnia 2017 r. przedstawiony Ministrowi Zdrowia. Prace nad strategią przebiegały w 5 obszarach: kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych, rola i kompetencje pielęgniarek i położnych, normy zatrudnienia w podmiotach leczniczych, warunki pracy oraz w obszarze dotyczącym nowej profesji, nowego zawodu – opiekuna medycznego.

Omówiono również kwestię wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej. Zwrócono uwagę na sposób finansowania tworzonego systemu informatycznego oraz zakresu merytorycznego dokumentacji medycznej.

źródło (także zdjęcie): strona internetowa Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8182 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Nowa specjalizacja dla pielęgniarek. Tylko z tytułem magistra.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia szacuje, że jest zapotrzebowanie na 300 pielęgniarek z nową specjalizacją… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia fragment dyskusji na…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
Komentarze