Po 1200 dla pielęgniarek "współczynniki korygujące."

2 min czytania
1200 PLN do podstawy pielęgniarekAktualności
Po 1200 dla pielęgniarek "współczynniki korygujące."

​Z raportu ministerstwa zdrowia z konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie "1200 PLN do podstawy pielęgniarek" wynika że, zgłoszono kilka uwag i poprawek. Poniżej publikujemy kolejną uwagę, dotyczącą tzw. współczynników korygujących. 

Podmiot zgłaszający uwagę

Związek Rzemiosła Polskiego Izba Gospodarcza "Uzdrowiska polskie"

Proponowane w treści projektów rozwiązanie tj. zakreślenie terminu do dnia 31 marca 2020 roku przeznaczenia dodatkowych środków finansowych dla świadczeniodawców z budżetu NFZ, tzw. „zembalowe”, na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i ratowników medycznych jest wyłącznie krótkotrwałym rozwiązaniem problemu związanego z żądaniami płacowymi zawodów medycznych.

Zachodzi pytanie – czy w przyszłości (od 1 kwietnia 2020 r.) wprowadzone współczynniki korygujące stosowane przy rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej, realizowanych w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewnią świadczeniodawcom w pełni środki finansowe na wynagrodzenia dla w/w grup zawodów medycznych. Jakie kryteria stanowić będą wyznacznik współczynnika korygującego dla danego rodzaju świadczenia gwarantowanego ze środków publicznych. Na przykładzie lecznictwa uzdrowiskowego wprowadzenie współczynnika korygującego 105 powiększyło stawkę osobodnia w
praktyce wyłącznie o 5%. Mając na uwadze zapisy w uzasadnieniu do opublikowanych w dniu 19 czerwca przez Narodowy Fundusz Zdrowia zmian w zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe przeznaczeniem dodatkowych środków finansowych w konsekwencji wprowadzenia współczynnika korygującego jest wzrost wynagrodzeń fizjoterapeutów. W rzeczywistości nie zapewniły one w pełni środków na wzrost wynagrodzeń fizjoterapeutów oraz ich żądań płacowych do wysokości znaczonych pieniędzy dla pielęgniarek tj. co najmniej 1600 brutto. Dodatkowo spowodowało to zwiększenie różnic stawek osobodnia – za jednakową procedurę medyczną stawki zróżnicowane są nawet do 15 % w zależności od regionu, w którym jest uzdrowisko, co przekłada się na nierówne traktowanie podmiotów uzdrowiskowych przy wykonywaniu tożsamego świadczenia gwarantowanego ze środków publicznych wpływając bezpośrednio na sytuację ekonomiczną zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Należy mieć także na uwadze brak ustalenia zasad finansowania przez NFZ nie dojazdów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. W tym przypadku nie dość, że następuje pomniejszenie wartości kontraktu w stosunku do wartości kwotowej wynikającej z umowy, to w konsekwencji i kwot dodatkowych środków wynikających z przyznanego współczynnika korygującego, co także nie jest bez wpływu na finasowanie wynagrodzeń zawodów medycznych. Różnice minusowe przerzucane zostają na pracodawcę, bowiem koszty wynagrodzeń nie mogą ulec zmniejszeniu, natomiast środki z umowy z automatu zostają pomniejszone.

źródło: legislacja.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Wiecej informacji w sprawie 1200 PLN do podstawy pielęgniarek


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze