Pielęgniarka: formuła dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka: formuła dodatkowego urlopu wypoczynkowego.


Urlop dodatkowy dla pielęgniarek i położnych

Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, przedłożoną przez Ministra Zdrowia. W dokumencie tym czytamy między innymi, cytuję:

"Dodatni wpływ na poprawę warunków pracy pielęgniarek i położnych powinno mieć wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Pielęgniarki i położne podlegają ogólnym zasadom uprawnień urlopowych wynikającym z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, z późn. zm.). W kraju tylko nieliczne grupy społeczno-zawodowe mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który przysługuje im ze względu na stan zdrowia, rodzaj pracy lub szczególne warunki jej wykonywania".

W powyższym dokumencie wytyczono cel: poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych.

W celu osiągnięcia powyszego celu zaplanowano podejmowanie działań związanych z wypracowaniem formuły dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pielęgniarek i położnych.

W "Polityce…" zapisano:

"W opinii środowiska zawodowego wprowadzenie przywileju zawodowego dla pielęgniarek i położnych w postaci dodatkowego urlopu wypoczynkowego przyczyni się do zatrzymania w zawodzie pielęgniarek i położnych, które ze względu na wiek, wypalenie zawodowe spowodowane stresem, a także niekorzystne warunki pracy i niesatysfakcjonujące poziomy wynagrodzeń podejmują decyzję o zakończeniu kariery zawodowej, przechodząc na emerytury, renty czy świadczenia przedemerytalne bądź decydują się przekwalifikować do wykonywania innego zawodu lub uatrakcyjnienia oferty pracy dla osób wybierających zawód pielęgniarki lub położnej.

Propozycje stopniowego wprowadzania powyższych uprawnień zawodowych, uwarunkowanych wiekiem (50 lat) lub stażem pracy (20 lat pracy w zawodzie) zostały złożone przez OZZPiP. Jednakże wprowadzenie w życie proponowanych rozwiązań wymaga przede wszystkim przeprowadzenia szczegółowej analizy dotyczącej ich skutków finansowych dla m.in. pracodawców, NFZ i budżetu państwa.

Termin realizacji: realizacja na bieżąco do 2025 r.

Podmiot odpowiedzialny: MZ we współpracy z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi i NRPIP".

źródło: Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8197 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka została ukarana karą nagany. Odwołała się do sądu.

6 min czytania
Błędne jest twierdzenie Sądu Rejonowego przywołane za pielęgniarką, że nie może ona ponosić odpowiedzialności za spóźnienie się lekarza do pracy… Sąd Okręgowy…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek. Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego dla pielęgniarek pozwala nabyć specjalistyczną wiedzę, umiejętności, kompetencje społeczne do opieki pielęgniarskiej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o schorzeniach, które powinny być uznane za choroby zawodowe pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki piszą o schorzeniach, które należy uznać za choroby zawodowe osób wykonujących zawód pielęgniarki… Redakcja pielegniarki.info.pl zapytała jakie schorzenia powinny znaleść się…
Komentarze