1 200 PLN dla pielęgniarek – dyskusja w sejmie.

3 min czytania
Aktualności


Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem posła Tomasza Latosa (PiS), przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła:
– projekt planu pracy Komisji na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Małgorzata Siedlecka-Nowak, Jakub Stefański, Monika Żołnierowicz-Kasprzyk – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS): Witam serdecznie państwa posłów. Witam zaproszonych gości. Stwierdzam kworum. Dzisiejszy porządek dzienny obejmuje tylko jeden punkt – rozpatrzenie projektu planu pracy Komisji na okres od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r.
Czy są uwagi do porządku dziennego posiedzenia? Nie widzę zgłoszeń. Stwierdzam, że porządek dzienny został przyjęty.

Szanowni państwo, wszyscy państwo otrzymali propozycję planu pracy. Było bardzo dużo czasu – kilka tygodni – na zgłaszanie swoich propozycji, co niektóre osoby zrobiły. Zatem proponuję przegłosowanie zaproponowanego na pierwsze półrocze porządku obrad…

Poseł Zdzisław Wolski (Lewica): Panie przewodniczący, ale przecież jeszcze w tej chwili można mieć ewentualne propozycje…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS): Szanowni państwo, powiem wam tak. Przepraszam, podpowiem też pewne rozwiązanie praktyczne, jeżeli państwo pozwolą… Już. Tak, widzę, pani poseł. Po pierwsze, szanujmy się, bo były przypomnienia sekretariatu Komisji, ja przypominałem, było kilka tygodni. Zakładam, że nie wydarzyło się dzisiaj nic nadzwyczajnego co powoduje, że trzeba się pilnie czymś zająć, wpisać do planu pracy. To pierwsza sprawa.
Druga sprawa. Pamiętajcie państwo, że to jest na pierwsze półrocze. Będziemy mieli kolejne półrocze. Naprawdę będziemy nad tym dalej pracować. Nie chciałbym takiej sytuacji – od razu to powiem, zwłaszcza nowym posłom – w której, a często tak jest, plan pracy swoje, a życie swoje. W poprzedniej kadencji mieliśmy przeładowany plan pracy i w ogóle nierealizowany. Czyli, życie swoje, a plan pracy swoje. Przepisywaliśmy tematy pracy z półrocza na kolejne półrocze przez kolejne 4 lata, a niektóre i tak nie były zrealizowane.

(…)

Poseł Paulina Henning-Kloska (KO): Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, najmocniej przepraszam, że dopiero dziś zgłaszam temat, ale jestem członkiem tej Komisji od tygodnia, w związku z tym wcześniej nie miałam zbytnio możliwości. Temat, który chciałabym zgłosić, jak myślę, jest bardzo ważny z punktu widzenia wszystkich członków Komisji. Warto byłoby go jednak poruszyć w pierwszym kwartale – koniecznie. Chodzi mianowicie o informację pana ministra na temat dalszych zasad finansowania części wynagrodzeń pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Jak wiemy, oddzielne kontraktowanie zostało przesunięte do końca marca 2020 r. Dzisiaj w regionie dyrektorzy szpitali bardzo często mnie i na pewno też państwa pytają, co dalej. Zaniepokojeni są sytuacją. Nie wiedzą, czy dostaną pieniądze na „zembalowe”, czy nie. I oczywiście same zainteresowane – pielęgniarki i położne – a także ratownicy medyczni chcieliby krótką, rzeczową, merytoryczną informację na ten temat…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS): OK. Dziękujemy pani poseł. Oczywiście.

Poseł Paulina Henning-Kloska (KO): Myślę, że Komisja mogłaby odbyć krótkie posiedzenie na ten temat.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS): Dobrze. Oczywiście. Myślę, że sekretariat odnotował… A który miesiąc?

Poseł Paulina Henning-Kloska (KO): Panie przewodniczący, myślę że najpóźniej pierwsza połowa lutego, jeżeli takie posiedzenie miałoby mieć sens.

źródło: strona internetowa sejmu RP

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarek. 35 PLN na godzinę.

Sejm – "Aktualnie pielęgniarka zarabia 3066 zł – brutto oczywiście. Docelowo pod koniec roku przyszłego ma zarabiać aż 3345 zł."

O pielęgniarkach w sejmie: Jedni dostali 59% podwyżki, inni 18%.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze