(1) Pielęgniarka kontraktowa – w tracie umowy kontraktowej pielęgniarka uzyskuje tytuł specjalisty lub ukończy kurs kwalifikacyjny. O ile zwiększy się jej wynagrodzenie?

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka kontraktowa
(1) Pielęgniarka kontraktowa – w tracie umowy kontraktowej pielęgniarka uzyskuje tytuł specjalisty lub ukończy kurs kwalifikacyjny. O ile zwiększy się jej  wynagrodzenie?

       

      

 

 

Poniżej prezentuję fragment jednej z umów kontraktowych pomiędzy szpitalem a pielęgniarką:

"Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy Usługodawca podwyższy swoje kwalifikacje, to należność za pierwsze 14 dyżurów w miesiącu zwiększy się za każdy dyżur 12 godzinny o :

  • 10 zł,- brutto- jeśli pielęgniarka uzyska specjalizację w zakresu pielęgniarstwa zgodnego z wykonywanymi czynnościami w danej komórce lub tytuł magistra pielęgniarstwa,
  • 5 zł,- brutto – jeśli pielęgniarka ukończy kurs kwalifikacyjny zgodny z wykonywanymi czynnościami w danej komórce."

​Wybrał:

Mariusz Mielcarek 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7273 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Zmiana wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych a wysokość wynagrodzenia zasadniczego Ogromnym zaskoczeniem dla użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest zadziwiająca zgodność protestujących…
AktualnościNormy zatrudnienia

Głos pielęgniarek o normach zatrudnienia.

2 min czytania
Trwa walka o przywrócenie czegoś, co nigdy nie weszło w życie… Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 5 października 2021 r….
AktualnościNowa siatka płac

Współczynniki pracy pielęgniarek– jest ważny kompromis.

4 min czytania
Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
Komentarze