(1) Polskie pielęgniarstwo. Łączenie funkcji Naczelnej Pielęgniarki Szpitala z funkcją pielęgniarki koordynującej oddziału wewnętrznego oraz funkcji pielęgniarki koordynującej z funkcją pielęgniarki epidemiologicznej.

1 min czytania
Aktualności
(1) Polskie pielęgniarstwo. Łączenie funkcji Naczelnej Pielęgniarki Szpitala z funkcją pielęgniarki koordynującej oddziału wewnętrznego oraz funkcji pielęgniarki koordynującej z funkcją pielęgniarki epidemiologicznej.

 

Zobacz także: Pielęgniarstwo sprowadzone do poziomu "fabryki gwoździ"!

 

 

Wyciąg z protokołu kontroli szpitala Sp. z o. o. 

 

1. Funkcja pielęgniarki koordynującej na oddziale dziecięcym i funkcją pielęgniarki zajmującej się sprawami epidemiologii. Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U z 2008 r. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.) punkt 2 wskazuje, że w skład zespołu kontroli zakażeń szpitalnych wchodzi pielęgniarka lub położna jako specjalista ds. epidemiologii lub higieny i epidemiologii, w liczbie nie mniejszej niż 1 na 200 łóżek. Szpital posiada … łóżek wobec tego łączenie tych dwóch funkcji ze sobą, nie powinno mieć miejsca.

2. Funkcja Naczelnej Pielęgniarki Szpitala z funkcją pielęgniarki koordynującej na oddziale wewnętrznym. Przeciążenie obowiązkami może skutkować brakiem możliwości poprawności realizacji powierzonych tej osobie zadań. Zadania, w obu tych przypadkach, są bardzo szerokie i czynnik ekonomiczny nie może stanowić podstawy do narażania osób funkcyjnych na brak możliwości prawidłowej realizacji powierzonych im zadań.

Ponadto pełnienie funkcji, które wzajemnie są od siebie zależne (sprawowanie funkcji kontrolnych pielęgniarki epidemiologicznej i pielęgniarki koordynującej oraz Naczelnej pielęgniarki i koordynującej) powoduje brak prawidłowego nadzoru merytorycznego. 

Z protokołu kontroli wybrał:

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8763 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: praca pielęgniarek w oddziale nie różniła się, pod kątem wysiłku fizycznego, czy intelektualnego.

5 min czytania
Zdaniem Sądu, żaden z wymienionych przepisów nie nakłada na szpital obowiązku wymagania wykształcenia wyższego magisterskiego na stanowiskach pielęgniarskich. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 2,5 tys. pielęgniarek i położnych w 2025 roku uzyskało tytuł specjalisty. W jakich dziedzinach?

1 min czytania
Jakie specjalizacje cieszą się największym zainteresowaniem pielęgniarek i położnych? Dla pielęgniarek i położnych przystępujących do egzaminów państwowych przełom marca i kwietnia był…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki.

3 min czytania
Ciekawe czy proponowane zmiany obowiązków będą dotyczyć także „gorszych” pielęgniarek i położnych, absolwentów Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego, których wynagrodzenia są niższe…
Komentarze