14 sierpnia 2010 roku zmarła wybitna postać polskiego pielęgniarstwa dr Stefania Poznańska. Wspaniały człowiek, pedagog, społecznik. Cześć Jej pamięci. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 19 sierpnia 2010 r. (czwartek) w Jaśle. Msza żałobna będzie odprawiona w Kościele OO. Franciszkanów ul. Chopina 1 o godz. 15.00.

1 min czytania
Aktualności

.

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 14 sierpnia 2010 r. w Krakowie zmarła wybitna postać polskiego pielęgniarstwa – dr n. hum. Stefania Poznańska – wspaniały człowiek, pedagog, społecznik.
.

Urodzona w Jaśle, swoje życie zawodowe związała z Krakowem, gdzie ukończyła szkołę pielęgniarską a następnie Uniwersytet. W 1976 r. obroniła rozprawę doktorską na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, członek Komisji ds. Kształcenia i Nauki, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PTP w Krakowie. Reprezentowała PTP na Kongresach Międzynarodowej Rady Pielęgniarek. Była stypendystką Fundacji Rockefellera (1959-1960) oraz WHO. Od początku powstania Towarzystwa zaangażowana w działalność społeczną w PTP. Twórczyni pierwszych programów kształcenia pielęgniarek na poziomie akademickim. Przez prawie 20 lat (do 1980 r.) była dyrektorką Państwowej Medycznej Szkoły Pielęgniarstwa w Krakowie.

Członek Rady Naukowej czasopism pielęgniarskich w tym czasopisma PTP „Problemy Pielęgniarstwa”. Współautor wielu opracowań książkowych m.in. „Pielęgniarstwo wczoraj i dziś”. Odznaczona wieloma odznaczeniami państwowymi oraz Honorową Odznaką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (1975).

Cześć Jej pamięci.

.

        Zarząd Główny

                                            Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego

        Dorota Kilańska

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze