2 900 pielęgniarek nie weszło do zawodu.

4 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line
2 900 pielęgniarek nie weszło do zawodu.

Dyskusja w Senacie o kadrach medycznych

Senacka Komisja Zdrowia w dniu 6 kwietnia 2022 roku swoje posiedzenie poświęciła problemowi zapewnienia kadr medycznych dla ochrony zdrowia. Pandemia, starzenie się społeczeństwa i kadr medycznych oraz wojna w Ukrainie sprawiają, że największym wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego.

Jakie stanowisko w tej sprawie zaprezentował w senacie przedstawiciel izby pielęgniarek i położnych? W artykule majowego wydania, na stronie 5 publikujemy wypowiedź władz izby pip. Dzisiaj prezentujemy fragment przedmiotowej wypowiedzi.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Zofia Małas:

Witam serdecznie i dziękuję bardzo za zaproszenie. Żeby nie powtarzać tego, co już kolega z Izby Lekarskiej powiedział i dawał jako wstępną diagnozę. Zgadzam się z tymi liczbami, z przedstawionym problemem. To może od początku.

Mamy w Polsce 244 tysiące pracujących pielęgniarek i 28 tysięcy położnych. Daje to 5 na 1000 mieszkańców. Przypominam: średnia unijna to jest 9,4. Mamy średnią wieku w tej chwili zbliżającą się do 54 lat u pielęgniarek i 52 lata u położnych, średnia wieku pielęgniarek pracujących w POZ to jest 62 lata, średnia wieku pracujących w środowisku nauczania i wychowania to również 60 lat i to jest bardzo niebezpieczne, bo widzimy, jaka ogromna luka pokoleniowa się wytworzyła. Ja powtarzam te liczby jak mantrę, robimy raporty od 20 lat i zawsze jako samorząd zawodowy
pielęgniarek. Związek nas oczywiście wspiera. Mówimy, że lada moment, bo w 2030 roku, do systemu polskie go pielęgniarstwa i położnictwa musi wchodzić 10 000 [osób], bo tyle osób
nabywa prawa emerytalne i odchodzi z systemu.

Do tego jest nadumieralność, bo przed pandemią umierało około 1000 naszych koleżanek, w tej chwili jest to 1500. Zwiększyła się umieralność i pandemia na pewno to spowodowała, więc tutaj też musimy zwrócić na to uwagę. Sytuacja jest krytyczna i potrzebne są oczywiście diagnozy.

Gdzie jest 2900 osób, które uzyskały tytuł zawodowy pielęgniarki? Za rok 2021 wydaliśmy rekordową liczbę 6900 praw wykonywania zawodu i mamy problem, bo tylko niespełna 4 tysiące z tych osób, pielęgniarek, położnych podjęło pracę. Pytam: gdzie jest prawie 2900 osób?

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
Zofia Małas

Zdiagnozowaliśmy, gdzie są te osoby. (…) one też poszukują pracy. Bo w dużych aglomeracjach miejskich rzeczywiście nie ma problemu ze zdobyciem pracy, ale nasycenie w uczelnie i kierunki pielęgniarskie jest nierówne. Np. na ścianie zachodniej jest dużo więcej uczelni i tam rzeczywiście jest więcej absolwentów (…) i tam pielęgniarki i położne rzeczywiście poszukują pracy. Ale żeby się przemieścić do Warszawy czy do innego większego miasta, trzeba mieć większe wynagrodzenie, żeby wynająć mieszkanie. I to jest właśnie ten problem, który jest hamulcowym.

Zatem one szukają pracy gdzieś bliżej miejsca zamieszkania, niekoniecznie w wyuczonym
zawodzie. Jest to ogromna strata dla systemu polskiej ochrony zdrowia i tutaj my wspólnie z Ministerstwem Zdrowia 3 lata temu opracowaliśmy dokument „Polityka wieloletnia państwa w sprawie rozwoju polskiego pielęgniarstwa i położnictwa” i ten dokument jest, tam jest wszystko zdiagnozowane, tam jest właśnie mapowanie, gdzie powinny powstać kierunki pielęgniarstwa i położnictwa i są takie białe plamy.

W ostatnich 5-6 latach zwiększyła się liczba tych kierunków, ale mimo wszystko ich liczba jest za mała, żeby przyciągnąć chętną młodzież, chcącą studiować pielęgniarstwo i położnictwo.

Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule na stronie 5, majowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

źródło: senat.pl

Tematy bieżącego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy majowego wydania Gazety Pielęgniarek.

Pielęgniarki same dzielą się na lepsze i gorsze

W pierwszych zdaniach pisze Pani: „Przestańcie się pastwić nad wykształconym personelem pielęgniarskim”. Wobec powyższego należy ze smutkiem stwierdzić, że dla Pani pielęgniarka absolwentka LM jest niewykształconym personelem pielęgniarskim. Dlaczego dzieli Pani pielęgniarki na lepsze i gorsze?

Minister żongluje tabelą zaszeregowania

Trzeba mieć głębokie pokłady radosnej twórczości urzędniczej aby z opisanej sytuacji wnioskować, że do grupy, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny, wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia przypisano pielęgniarki ze średnim wynagrodzeniem.

Duma pielęgniarek absolwentek LM i SM

10 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z zapytaniem, jak pielęgniarki wspominają dawne czasy z okresu liceum medycznego. Post, jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się bardzo dużo komentarzy, które prezentujemy.

Bardzo różna wartość tytułu specjalisty

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób minister zdrowia oraz związek wycenił tytuł specjalisty, który został uzyskany przez pielęgniarkę lub położną. Różnice w wycenie są zaskakujące.

Odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych

Wśród wielu modeli odzieży medycznej dostępnej w Sklepie Pielęgniarek i Położnych są między innymi bluzy medyczne. Cieszą się one zdecydowanie bardzo dużą popularnością. Można je z łatwością łączyć z wieloma modelami spodni medycznych, czy spódniczek, tworząc przepiękne komplety medyczne.

Więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

983 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Płace pielęgniarek - ufam pani minister, będzie sprawiedliwie.

2 min czytania
„Minister zdrowia zrobi to tak, że będzie sprawiedliwie” W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment wywiadu, którego udzieliła posłanka…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Płaca: 7300–8500 zł brutto/mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowoczesna placówka medyczna o ugruntowanej pozycji na rynku usług medycznych poszukuje od zaraz do pracy pielęgniarki. W Przychodni…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka oddziałowa zeznała w sądzie: pielęgniarki z grupy 2 są kierowane do cięższych przypadków.

4 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie organizacji personelu pielęgniarskiego w szpitalu W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek i położnych z mocą wsteczną.