28 maja – Komunikat dotyczący trwającego w Centrum Zdrowia Dziecka strajku pielęgniarek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zakładowej Organizacji Związkowej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

2 min czytania
AktualnościStrajk pielęgniarek w CZD.
28 maja – Komunikat dotyczący trwającego w Centrum Zdrowia Dziecka strajku pielęgniarek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zakładowej Organizacji Związkowej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

 

 

Komunikat dotyczący trwającego w Centrum Zdrowia Dziecka strajku pielęgniarek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Zakładowej Organizacji Związkowej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

 

Minister Zdrowia jest w stałym kontakcie z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka, która na bieżąco informuje o sytuacji w placówce.

Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka natychmiast po uzyskaniu informacji o możliwości odejścia pielęgniarek od łóżek pacjentów podjęła następujące działania:

– zaprzestanie przyjmowania nowych pacjentów;

– niezwłoczne wypisanie do domów pacjentów, których leczenie zostało zakończone;

– przetransportowanie do innych placówek pacjentów, nad którymi opieka medyczna mogłaby zostać zagrożona z powodu strajku pielęgniarek.

Obecnie w Instytucie w niezakłóconym trybie funkcjonują jedynie oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka (63 pacjentów). Na pozostałych oddziałach, gdzie z powodu strajku ograniczona jest obsada pielęgniarska, przebywa jedynie 141 pacjentów.

Dzięki wspólnym działaniom Ministra Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, zabezpieczenie dostępu do świadczeń dla pacjentów, którzy w związku ze strajkiem pielęgniarek nie mogą uzyskać pomocy w Centrum Zdrowia Dziecka zapewniają inne położone na terenie Warszawy i Mazowsza szpitale o tym samym poziomie referencyjności.

Minister Zdrowia poprosił o zaangażowanie w proces rozwiązywania konfliktu niezależnego mediatora, który w środę odbył rozmowy z delegacją protestujących pielęgniarek. Mediator nadal jest obecny na terenie Centrum Zdrowia Dziecka i w każdej chwili może udzielić profesjonalnego wsparcia negocjującym stronom.

Minister Zdrowia potwierdza, że dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka w pełni realizuje zobowiązania podjęte wobec środowiska pielęgniarskiego zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wrześniu ubiegłego roku.

Ponadto w Ministerstwie Zdrowia trwają obecnie prace trójstronnego zespołu branżowego Rady Dialogu Społecznego nad całościowym rozwiązaniem problemu wynagrodzeń wszystkich pracowników służby zdrowia. W pracach tych uczestniczy również Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Minister Zdrowia pozostaje w gotowości do dalszego wspólnego rozwiązywania problemów polskiego systemu służby zdrowia i liczy na konstruktywny dialog z wszystkimi jego uczestnikami podkreślając, że rozmowy nie mogą odbywać się w atmosferze strajku, którego zakładnikami stają się pacjenci. Szczególny sprzeciw Ministra Zdrowia budzi wykorzystywanie ciężko chorych dzieci do wywierania nacisku, i to w finansowym kontekście.

 

*Kliknij po więcej informacji

(czytano ponad 16 tysięcy razy, ponad 110 KOMENTARZY!)

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze