30 zł miesięcznie, 360 zł rocznie!

3 min czytania
AktualnościGazeta nr 3/2015
30 zł miesięcznie, 360 zł rocznie!

 

 

Władze izby pip zapowiadają kolejną podwyżkę składek ściąganych od pielęgniarek i położnych.

Obecna kadencja władz izby pip rozpoczęła się podwyżką o 100% składek ściąganych przez izbę od pielęgniarek i położnych prowadzących własną działalność gospodarczą. Dotychczas było to bowiem 0,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS za ostatni kwartał poprzedniego roku kalendarzowego. Natomiast zjazd krajowy władz izby pip w grudniu 2011 roku podniósł ten wskaźnik do 1%. Wobec powyższego składka ściągana przez izby w 2012 roku wzrosła z 18 zł do 37 zł. Ta składka jest co roku podwyższana i obecnie wynosi 41 zł i 39 groszy miesięcznie! Czyli za cały 2015 rok – 496 zł i 68 groszy! Przeforsowanie przez władze izby takiego modelu ściągania składek wywołało ogromne oburzenie na Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Warto tutaj podkreślić, że władze izby pip nie tylko podniosły o 100% składki członkowskie. Naczelna Rada PiP na pierwszym posiedzeniu w nowej kadencji w dniu 3 stycznia 2012 roku podjęła uchwałę w sprawie podniesienia wynagrodzenia dla władz izby. Wzrost wynagrodzenia dla wiceprezesa, sekretarza i skarbnika naczelnej izby jest efektem podniesienia wskaźnika, według którego oblicza się wysokość płac wyżej wymienionych osób. 
Dotychczas wskaźnik ten wynosił 300% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku (za poprzedni miesiąc). Naczelna Rada podniosła ten wskaźnik do 350%, dlatego wynagrodzenie każdej z tych osób za cały etat wyniosło za styczeń 2015 roku – prawie 15 300 złotych brutto.
Wskaźnik dotyczący wynagrodzenia prezesa naczelnej izby wynosi nadal 400% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, czyli w styczniu br. wynagrodzenie to wyniosło ponad 17 500 złotych miesięcznie brutto.
Naczelna Rada PiP zdecydowała także, że wynagrodzenie przewodniczącej okręgowej izby nie może być niższe niż 250% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, a więc za styczeń 2015 roku wyniosło ono prawie 11 000 zł brutto za cały etat. Natomiast wynagrodzenie wiceprzewodniczącej, sekretarza, skarbnika okręgowej izby nie może być niższe niż 200% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, a więc za styczeń br. wyniosło ono prawie 9 000 zł brutto za cały etat. Izba wypłaca powyższym osobom także tzw. trzynastki, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne. Wobec powyższego roczne zarobki wyżej wymienionych osób wahają się pomiędzy 117 a 227 tysiącami złotych.
Wiele osób jest zwolennikami jednej składki członkowskiej – w równej kwocie dla wszystkich pielęgniarek i położnych. Uważa, że dotychczasowe rozwiązania dyskryminują pielęgniarki i położne pracujące na kontraktach. Co robi w tym zakresie władza izby pip?
Naczelna izba pip przekazała w marcu br. do okręgowych izb projekt uchwały zjazdu krajowego pip (ma się odbyć w okresie 18-20 stycznia 2016 roku) w sprawie wysokości składek członkowskich, ściąganych od pielęgniarek i położnych. Propozycja wysokości składki to 30 złotych miesięcznie od osób czynnych zawodowo.
Jedna (kwotowa) wysokość składki od wszystkich pielęgniarek i położnych, niezależnie od formy zatrudnienia np. umowy o pracę czy umowy kontraktowej. Natomiast od rencistek i emerytek proponuje się pobieranie składki w wysokości 10 złotych.
Wniosek: roczna składka ściągana przez izbę pip od pielęgniarki i położ- nej ma wynieść 360 złotych! Obecnie składka ta wynosi 1% uposażenia zasadniczego. Wobec powyższego wejście w życie składki 30-złotowej poskutkuje dla pielęgniarki i położnej pracującej na podstawie umowy o pracę zdecydowaną podwyżką ściąganych przez izbę pip składek, a dla władz izby pip – znacznym wzrostem wpływów finansowych.
Publikujemy dwa projekty uchwały składkowej:
Nr 1 z wariantem 30-złotowym,
Nr 2 – z wariantem składki od osób prowadzących działalność gospodarczą w wysokości 0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku. (mm)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze