7 czerwca – strajk pielęgniarek. Relacje, opinie.

8 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
7 czerwca – strajk pielęgniarek. Relacje, opinie.

Strajk pielęgniarek i położnych 7 czerwca 2021 roku

Artykuł na bieżąco aktualizowany – ostatnia aktualizacja 7 czerwca godz. 20:00

Użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych prosimy o przesyłanie zdjęć ze szpitali, pikiet, manifestacji na skrzynkę pocztową [email protected]. Będziemy je zamieszczać w niniejszym artykule.

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w dniu 6 czerwca zamieszczono informację dotyczącą organizacji protestu w dniu 7 czerwca 2021 roku. 

Związek informuje, że akcja protestacyjna w dniu 7 czerwca to pierwsza fala strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych.

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy zostanie przeprowadzony w około 40 szpitalach. To stanowi około 5-7% liczby szpitali. Ta liczba wynika z faktu, że nie we wszystkich szpitalach można taki strajk obecnie przeprowadzić. Nie pozwalają na to regulacje związane ze sporami zbiorowymi. Należy domniemywać, że w kolejnych falach strajku liczba szpitali w nich uczestniczących może być znacznie większa. Związek w tym kontekście podaje liczbę kilkuset szpitali.

W szpitalach, w których nie można obecnie przeprowadzić strajku zostaną przeprowadzone akcje solidarnościowe oraz manifestacje przed szpitalami.

Ponadto związek informuje, że pielęgniarki i położne wyjdą na ulice 12 miast:

Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin.

Oprócz tego związek podaje, że każdy wojewoda otrzyma list w sprawie protestu pielęgniarek i położnych.

Tyle informacji ze strony internetowej związku. Informacje te zostały także podane przez PAP, którą cytowała dalej telewizja rządowa.

Kielce – informacja Gazety Wyborczej:

W świętokrzyskich lecznicach protest odbędzie się w godz. 9–11. Na oddziałach będą tylko pielęgniarki oddziałowe. Z uwagi na stan zdrowia pacjentów będzie też zabezpieczenie na OIOM-ie – informuje Alicja Drezno, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dodaje, że w związku ze strajkiem ostrzegawczym opiekę nad chorymi przejmą oddziałowe, a także lekarze.

Podobne akcje będą też w innych dużych szpitalach, np. w Morawicy czy Czerwonej Górze. Natomiast pielęgniarki zatrudnione w mniejszych lecznicach przyjadą protestować pod Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. Akcja również będzie w godz. 9–11.

Bydgoszcz – Gazeta Pomorska:

Strajk pielęgniarek i położnych w Bydgoszczy odwołany. Będzie w innym terminie.

Kolejne informacje w sprawie protestów będziemy przekazywać poprzez aktualizację niniejszego artykułu.

Warto jeszcze przypomnieć słowa byłej premier w sprawie protestów pielęgniarek i położnych przed objęciem władzy przez PiS. Ciekawe jaką narrację przyjmie PiS wobec obecnych protestów pielęgniarek i położnych.

Czekamy na pierwsze reakcje ministra Adama Niedzielskiego oraz polityków różnych opcji politycznych.

Rzeszów – Gazeta wyborcza

Halina Kaladryk, przewodnicząca Regionu Podkarpackiego OZZPiP, zapowiada, że 7 czerwca pielęgniarki dołączą do strajku w ramach akcji solidarnościowej. Pielęgniarki i położne z każdej placówki będą wychodzić do organów założycielskich, czyli starostów, marszałków itd.

Będą także pikiety przed szpitalami – oznajmia Kaladryk.

Największa pikieta w województwie odbędzie się w Rzeszowie pod urzędem marszałkowskim. Wstępnie zadeklarowano, że pojawi się tam ok. 200 osób.
Urządzimy marsz dookoła ronda Dmowskiego – tłumaczy przewodnicząca regionu. Gdzie pielęgniarki odejdą od łóżek?
Co z zapowiadanym odejściem od łóżek pacjentów? – U nas nie, bo żadna placówka nie podpisała protokołów rozbieżności – tłumaczy Kaladryk.

Solidarność o proteście pielęgniarek

W Polskim Radiu w sprawie protestu pielęgniarek i położnych wypowiadała się Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.

To chyba po raz pierwszy protest przeciwko podwyżkom – mówiła Maria Ochman.

Myślę, że pani Ochman zdecydowanie „odwraca kota ogonem”. O roli tego prorządowego związku w sprawie „podwyżek dla pielęgniarek” pisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.

Wrocław – gazetawroclawska.pl

Protest pielęgniarek szczególnie widoczny był przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Pracownicy szpitala zorganizowali przed nim pikietę. – W większości placówek, w których działa nasz związek, pracownicy przystąpili akcji. Na razie polega ona na plakatowaniu i pikietach, ale nie wykluczamy przerwania pracy. Każdy scenariusz brany jest pod uwagę – zapowiada Lilianna Pietrowska szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Dolnym Śląsku.

Opole

Hrubieszów

Radom radioplus.com.pl

Strajk ostrzegawczy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym oraz szpitalu w Krychnowicach. – To strajk ostrzegawczy. W godzinach od 10 do 12 pielęgniarki odejdą od łóżek, ale to nie będzie tak, że zostawimy pacjentów. Zostaną oddziałowe, które w razie potrzeby będą wzywać pielęgniarki – tłumaczy Małgorzata Sokulska przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu.

Ciekawe spojrzenie na dzisiejszy protest przedstawiła Dorota Ronek z OZZPiP. Należą się gratulacje…

Łódź

Białystok – eska.pl

Strajk pielęgniarek i położnych w Białymstoku rozpocznie się 7 czerwca o godz. 11. Obecni mają być na nim przedstawiciele wszystkich szpitali z województwa podlaskiego. Wydarzenie będzie miało formę pikiety, co oznacza, że protestujące przejdą ulicami miasta.

Olsztyn

RMF FM

Dziennikarz radiowy rozmawiał z uczestnikami manifestacji w Warszawie:

Sytuacja epidemiczna poprawia się. To najwyższy czas na protest – przyznał w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem Maciej Kozdęba, pielęgniarz ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Na pewno jest jakaś frustracja już w środowisku. Jest też jakaś nadzieja na coś, że coś w końcu drgnie – ocenił. Jak dodał, w pierwszej kolejności chciałby zmiany warunków finansowych. Że zaczniemy pracować za dobre pieniądze, nie biegając od szpitala do szpitala na kilku etatach… Warto byłoby pomyśleć wreszcie o tym, żeby ten zawód zaczął w końcu wyglądać – tłumaczył.

Mazowsze – manifestacja w Warszawie – Onet

W protestującymi w Warszawie pielęgniarkami i położnymi spotkał się wojewoda mazowiecki i były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Mówił, że ich płace w czasie rządów PiS wzrosły i zapewnił, że nadal będą wzrastać. Protestujące pielęgniarki odpowiedziały na jego słowa gwizdami. Skandowano też hasło „kłamca”.

Wojewoda mówił, że w czasie rządów PiS wzrosły wynagrodzenia pracowników służb medycznych. – W 2015 r. obiecano państwu podwyżki. Po przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, mimo że nie było środków, realizowaliśmy to – powiedział Konstanty Radziwiłł. Jego wypowiedzi spotkały się z gwizdami manifestujących, które skandowały hasło „kłamca”.

– W 2017 r. została przyjęta ustawa o wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Zaczął się kolejny etap wyrównywania niesprawiedliwości. Mogę zapewnić, że ten proces będzie trwał. Dziękuję za przekazanie raportu. Zapewniam, że to wszystko, co prowadzi do wzrostu płac, będzie realizowane – dodał.

Zobacz przebieg protestu pielęgniarek i położnych w Warszawie.

Lublin

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

533 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze