7 czerwca – strajk pielęgniarek. Relacje, opinie.

8 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
7 czerwca – strajk pielęgniarek. Relacje, opinie.

Strajk pielęgniarek i położnych 7 czerwca 2021 roku

Artykuł na bieżąco aktualizowany – ostatnia aktualizacja 7 czerwca godz. 20:00

Użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych prosimy o przesyłanie zdjęć ze szpitali, pikiet, manifestacji na skrzynkę pocztową [email protected] Będziemy je zamieszczać w niniejszym artykule.

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w dniu 6 czerwca zamieszczono informację dotyczącą organizacji protestu w dniu 7 czerwca 2021 roku. 

Związek informuje, że akcja protestacyjna w dniu 7 czerwca to pierwsza fala strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych.

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy zostanie przeprowadzony w około 40 szpitalach. To stanowi około 5-7% liczby szpitali. Ta liczba wynika z faktu, że nie we wszystkich szpitalach można taki strajk obecnie przeprowadzić. Nie pozwalają na to regulacje związane ze sporami zbiorowymi. Należy domniemywać, że w kolejnych falach strajku liczba szpitali w nich uczestniczących może być znacznie większa. Związek w tym kontekście podaje liczbę kilkuset szpitali.

W szpitalach, w których nie można obecnie przeprowadzić strajku zostaną przeprowadzone akcje solidarnościowe oraz manifestacje przed szpitalami.

Ponadto związek informuje, że pielęgniarki i położne wyjdą na ulice 12 miast:

Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin.

Oprócz tego związek podaje, że każdy wojewoda otrzyma list w sprawie protestu pielęgniarek i położnych.

Tyle informacji ze strony internetowej związku. Informacje te zostały także podane przez PAP, którą cytowała dalej telewizja rządowa.

Kielce – informacja Gazety Wyborczej:

W świętokrzyskich lecznicach protest odbędzie się w godz. 9–11. Na oddziałach będą tylko pielęgniarki oddziałowe. Z uwagi na stan zdrowia pacjentów będzie też zabezpieczenie na OIOM-ie – informuje Alicja Drezno, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dodaje, że w związku ze strajkiem ostrzegawczym opiekę nad chorymi przejmą oddziałowe, a także lekarze.

Podobne akcje będą też w innych dużych szpitalach, np. w Morawicy czy Czerwonej Górze. Natomiast pielęgniarki zatrudnione w mniejszych lecznicach przyjadą protestować pod Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. Akcja również będzie w godz. 9–11.

Bydgoszcz – Gazeta Pomorska:

Strajk pielęgniarek i położnych w Bydgoszczy odwołany. Będzie w innym terminie.

Kolejne informacje w sprawie protestów będziemy przekazywać poprzez aktualizację niniejszego artykułu.

Warto jeszcze przypomnieć słowa byłej premier w sprawie protestów pielęgniarek i położnych przed objęciem władzy przez PiS. Ciekawe jaką narrację przyjmie PiS wobec obecnych protestów pielęgniarek i położnych.

Czekamy na pierwsze reakcje ministra Adama Niedzielskiego oraz polityków różnych opcji politycznych.

Rzeszów – Gazeta wyborcza

Halina Kaladryk, przewodnicząca Regionu Podkarpackiego OZZPiP, zapowiada, że 7 czerwca pielęgniarki dołączą do strajku w ramach akcji solidarnościowej. Pielęgniarki i położne z każdej placówki będą wychodzić do organów założycielskich, czyli starostów, marszałków itd.

Będą także pikiety przed szpitalami – oznajmia Kaladryk.

Największa pikieta w województwie odbędzie się w Rzeszowie pod urzędem marszałkowskim. Wstępnie zadeklarowano, że pojawi się tam ok. 200 osób.
Urządzimy marsz dookoła ronda Dmowskiego – tłumaczy przewodnicząca regionu. Gdzie pielęgniarki odejdą od łóżek?
Co z zapowiadanym odejściem od łóżek pacjentów? – U nas nie, bo żadna placówka nie podpisała protokołów rozbieżności – tłumaczy Kaladryk.

Solidarność o proteście pielęgniarek

W Polskim Radiu w sprawie protestu pielęgniarek i położnych wypowiadała się Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.

To chyba po raz pierwszy protest przeciwko podwyżkom – mówiła Maria Ochman.

Myślę, że pani Ochman zdecydowanie “odwraca kota ogonem”. O roli tego prorządowego związku w sprawie “podwyżek dla pielęgniarek” pisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.

Wrocław – gazetawroclawska.pl

Protest pielęgniarek szczególnie widoczny był przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Pracownicy szpitala zorganizowali przed nim pikietę. – W większości placówek, w których działa nasz związek, pracownicy przystąpili akcji. Na razie polega ona na plakatowaniu i pikietach, ale nie wykluczamy przerwania pracy. Każdy scenariusz brany jest pod uwagę – zapowiada Lilianna Pietrowska szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Dolnym Śląsku.

Opole

Hrubieszów

Radom radioplus.com.pl

Strajk ostrzegawczy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym oraz szpitalu w Krychnowicach. – To strajk ostrzegawczy. W godzinach od 10 do 12 pielęgniarki odejdą od łóżek, ale to nie będzie tak, że zostawimy pacjentów. Zostaną oddziałowe, które w razie potrzeby będą wzywać pielęgniarki – tłumaczy Małgorzata Sokulska przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu.

Ciekawe spojrzenie na dzisiejszy protest przedstawiła Dorota Ronek z OZZPiP. Należą się gratulacje…

Łódź

Białystok – eska.pl

Strajk pielęgniarek i położnych w Białymstoku rozpocznie się 7 czerwca o godz. 11. Obecni mają być na nim przedstawiciele wszystkich szpitali z województwa podlaskiego. Wydarzenie będzie miało formę pikiety, co oznacza, że protestujące przejdą ulicami miasta.

Olsztyn

RMF FM

Dziennikarz radiowy rozmawiał z uczestnikami manifestacji w Warszawie:

Sytuacja epidemiczna poprawia się. To najwyższy czas na protest – przyznał w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem Maciej Kozdęba, pielęgniarz ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Na pewno jest jakaś frustracja już w środowisku. Jest też jakaś nadzieja na coś, że coś w końcu drgnie – ocenił. Jak dodał, w pierwszej kolejności chciałby zmiany warunków finansowych. Że zaczniemy pracować za dobre pieniądze, nie biegając od szpitala do szpitala na kilku etatach… Warto byłoby pomyśleć wreszcie o tym, żeby ten zawód zaczął w końcu wyglądać – tłumaczył.

Mazowsze – manifestacja w Warszawie – Onet

W protestującymi w Warszawie pielęgniarkami i położnymi spotkał się wojewoda mazowiecki i były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Mówił, że ich płace w czasie rządów PiS wzrosły i zapewnił, że nadal będą wzrastać. Protestujące pielęgniarki odpowiedziały na jego słowa gwizdami. Skandowano też hasło “kłamca”.

Wojewoda mówił, że w czasie rządów PiS wzrosły wynagrodzenia pracowników służb medycznych. – W 2015 r. obiecano państwu podwyżki. Po przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, mimo że nie było środków, realizowaliśmy to – powiedział Konstanty Radziwiłł. Jego wypowiedzi spotkały się z gwizdami manifestujących, które skandowały hasło “kłamca”.

– W 2017 r. została przyjęta ustawa o wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Zaczął się kolejny etap wyrównywania niesprawiedliwości. Mogę zapewnić, że ten proces będzie trwał. Dziękuję za przekazanie raportu. Zapewniam, że to wszystko, co prowadzi do wzrostu płac, będzie realizowane – dodał.

Zobacz przebieg protestu pielęgniarek i położnych w Warszawie.

Lublin

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

38 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze