(7) Wiceminister zdrowia mówi w sejmie o … opiekunach medycznych. Ile osób wykształciło się w tym zawodzie, ile zdało egzamin państwowy, a ile rzeczywiście zatrudnionych jest w ochronie zdrowia.

1 min czytania
Aktualności
(7) Wiceminister zdrowia mówi w sejmie o … opiekunach medycznych. Ile osób wykształciło się w tym zawodzie, ile zdało egzamin państwowy, a ile rzeczywiście zatrudnionych jest w ochronie zdrowia.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Cieślukowski w dniu 23 kwietnia 2015 roku na plenarnym posiedzeniu sejmu powiedział, cytuję:

 

"Równolegle od 2007 r. resort przygotowywał założenia dotyczące takiego zawodu, jak opiekun medyczny. Dzisiaj można powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat wykształciło się w Polsce na poziomie zawodowym, czyli szkół zawodowych i szkół policealnych, ok. 20 tys. osób. Połowa z nich zdała egzaminy państwowe i ponad 2500 opiekunów medycznych pracuje już w naszych placówkach ochrony zdrowia. Jest to znakomite narzędzie i pozytywnie oceniane przez pielęgniarki, ponieważ przy zachowaniu ścisłego rozdzielenia kompetencji między obydwoma zawodami pielęgniarki, wykonując swoje kompetencje medyczne nawet w mniejszej liczbie, będą mogły posiłkować się w tzw. pracy z pacjentem właśnie tymi osobami, opiekunami medycznymi. Wydaje się, że w chwili obecnej są to narzędzia czy instrumenty, które pozwolą nam przynajmniej częściowo sytuację poprawić."

 

Zobacz komentarze na facebooku

 

 

Ze stenogramów sejmowych wybrał: 

Mariusz Mielcarek 

 

 

KOMENTARZ REDAKCJI

OGÓLNOPOLSKIEJ GAZETY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

Podsumujmy: kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego podjęło 20 tysięcy osób. Tylko połowa z nich zdała egzamin państwowy. Natomiast tylko 1/4 z nich jest zatrudniona w ochronie zdrowia. Czyli 2,5 tysiąca osób.  

W Polsce jest około 700 szpitali. Wobec powyższego statystycznie 2,5 tysiąca opiekunów medycznych pozwala na zatrudnienie po 3,5 opiekuna medycznego na szpital!!! 

 

To dorobek 9 lat, czyli od 2007 roku, kiedy to resort zdrowia przygotował założenia dotyczące zawodu opiekuna medycznego.

Mariusz Mielcarek

 

 

 

 

Zobacz więcej 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze