Agresja wobec pielęgniarek: Na pomoc wkroczyła dyżurująca pielęgniarka, którą pacjent zaatakował i zaczął dusić.

2 min czytania
Aktualności


List pielęgniarki do redakcji Portalu

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych jako jeden z najpoważniejszych i rzeczowo podchodzący do spraw pielęgniarek i położnych w Polsce powinien się dowiedzieć, jako jeden z pierwszych o niegodziwym i bezprawnym traktowaniu personelu medycznego w tym pielęgniarek.

W nocy, z soboty na niedzielę 15/16.02 tego roku, na jednym z oddziałów, pacjent, leczony wcześniej  wielokrotnie psychiatrycznie (o czym wiedzieli lekarze) zaatakował laską dwóch pacjentów z tej samej sali (dwóch leżących staruszków 90-letnich). Gdy na pomoc wkroczyła dyżurująca pielęgniarka zaatakował ją i zaczął dusić. Na pomoc przybyły dwie kolejne, wezwano lekarza dyżurnego i sanitariusza z SOR. Pacjent ten w amoku pobił sanitariusza. Pobił ciężko dwóch staruszków. Przy pomocy innego sprawnego pacjenta został wreszcie unieruchomiony. Zdemolowana cała sala, rozbite lustro etc. Wezwano policję.

Dwaj staruszkowie mają liczne obrażenia głowy i całego ciała, zasinienia, nie wiadomo czy przeżyją. Policja sprawę prowadzi niemrawo.

Dyrekcja Szpitala milczy. Lekarze oddziału próbują łagodzić sytuację przepraszając jedynie rodzinę, bo się boją sprawy u prokuratora.

Poszkodowanym personelem medycznym nikt się nie zajął, ani Naczelna, ani dyrekcja, ani pies z kulawą nogą.

Pielęgniarki boją się przychodzić do pracy, bo na tym oddziale tacy niebezpieczni pacjenci to nie rzadkość (a głównie alkoholicy na głodzie alkoholowym, u których agresja rodzi się z byle czego).

Niestety istnieje obawa, że Szpital zechce sprawę zamieść "pod dywan" bo w czerwcu akredytacja i z pewnością tego typu zdarzenie położy negatywne światło na Szpital. Oddział jest duży, jest w nim pododdział gruźliczy, w którym powinien być osobny personel, a go nie ma i nigdy nie było. Jest zbyt mało pielęgniarek, za mało lekarzy (ledwie dwóch i to tylko na pare godzin w dzień).

Od godziny 15-tej i w weekendy nie ma lekarza. Oddział "rządzi" się i leczy sam, a raczej wspólnymi siłami pielęgniarek i dorywczo lekarzy dyżurnych.

Do zdarzenia opisanego powyżej musiało dojść prędzej czy później. Pacjenci psychiatryczni, wepchani z izby w nocy, bo cofnięci z innych oddziałów, staruszkowie, którzy nie mają opieki w domu… etc.

To obraz Polskiego lecznictwa na prowincji. Mamy nadzieję, że poszkodowani pacjenci przeżyją i personel będzie mógł pracować bezpiecznie. 

Proszę o nagłośnienie tej sprawy.

dane autora korespondecji do wiadomości Redakcji Portalu


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9021 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

3 min czytania
Wiele wariantów siatki płac zgłaszanych przez związek pielęgniarek Trudno się rozeznać jakie projekty podziału pielęgniarek na grupy składał związek pielęgniarek – OZZPiP…
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
Komentarze