Arnika górska – jakie ma właściwości?

2 min czytania
Aktualności
Arnika górska – jakie ma właściwości?

Arnika górska od lat znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości, które wykorzystuje się w homeopatii, ziołolecznictwie i kosmetologii. Poznaj jej właściwości, sprawdź, na jakie dolegliwości można ją stosować i odkryj jej terapeutyczne działanie.

Co to jest arnika górska?

Arnica montana to górska roślina lecznicza. Zawiera w sobie aż 150 substancji czynnych o różnorodnych właściwościach, dzięki którym ma ona tak szerokie zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Najwięcej z nich znaleźć można w ekstrakcie ze świeżej rośliny. Do jej najważniejszych składników aktywnych możemy zaliczyć: flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, garbniki, fitosterole czy triterpeny.

Arnika górska wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące, a nawet przeciwbólowe, dlatego wykorzystywana jest do produkcji środków łagodzących bóle stawów, bóle spowodowane napięciem mięśni czy chorobą zwyrodnieniową. Przygotowywane na bazie wyciągu z arniki preparaty ponadto mogą przyspieszać wchłanianie się siniaków i krwiaków. Poza tym, roślina ta uważana jest za silny przeciwutleniacz, a do tego działa wenotoicznie, a więc wspomaga drenaż żylny, i przyspiesza gojenie. Tak naprawdę jednak jej stosowanie może przynieść nam znacznie więcej korzyści.

Arnika górska – gdzie rośnie?

Kupalnik górski czy też pomornik, bo tak pospolicie nazywana jest arnika górska, to roślina z rodziny astrowatych. Posiada kwiaty o intensywnym, charakterystycznym, żółto-pomarańczowym zabarwieniu, które są miododajne i mają słodkawy zapach. Jej nazwa wskazuje na jej naturalne obszary występowania. Możemy spotkać ją w górach, na wysokości ponad 800 m n.p.m. Najliczniej występuje w Ardenach, Pirenejach, Alpach oraz Wozegach.

Zastosowanie arniki w medycynie

W medycynie arnika górska stosowana jest głównie zewnętrznie. W postali żelu czy kremu podawana jest na skórę, m.in. na siniaki będące skutkiem urazów, ale też zabiegów medycyny estetycznej, jak również na stłuczenia, obolałe mięśnie po wysiłku fizycznym czy zakwasy. W kosmetologii wykorzystuje się ją do wytwarzania różnego rodzaju płynów, maseczek i kremów.

Przeciwwskazania w stosowaniu środków na bazie arniki górskiej

Kupalnik ma wiele zastosowań, niestety nie zawsze będziemy w stanie skorzystać z jego dobroczynnego działania. Mimo właściwości przyspieszających gojenie, nie zaleca się nakładać preparatów na bazie arniki na otwarte rany, rozległe otarcia naskórka, a także na oparzenia III stopnia. Leków z arniką nie mogą stosować osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Reakcja alergiczna może wystąpić również na skutek przedawkowania tego rodzaju środków.

Arnika górska – warto zapamiętać

  • Szerokie zastosowanie arniki górskiej wynika z jej bogatego składu, w którym znajdziemy m.in. flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, garbniki, fitosterole czy triterpeny.
  • Preparaty na bazie kupalnika wykorzystywane są w łagodzeniu stłuczeń, bólów mięśni czy krwiaków.
  • Najważniejsze właściwości arniki to działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące.
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabrał marszałek sejmu.