Atopowe zapalenie skóry

2 min czytania
Aktualności
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba alergiczna, o podłożu immunologicznym. Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Zazwyczaj rozwija się u niemowląt i małych dzieci, ale może także dotknąć osoby dorosłe i w podeszłym wieku. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Są to czynniki genetyczne, płeć, zanieczyszczenie środowiska oraz żywności, długotrwała ekspozycja na substancje drażniące, kontakt z alergenami, stres i brak snu.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nawracającą, która występuje okresowo. Jest czas całkowitego wyciszenia i czas wzmożonego nasilenia objawów. Objawy są szczególnie uciążliwe, zwłaszcza dla małych dzieci. Jest to zaczerwienie i suchość skóry, świąd, który prowadzi do bolesnych ran i otarć. Pojawiają się wypryski i krostki, które często łuszczą się i skutecznie uprzykrzają choremu codzienne funkcjonowanie. Bardzo często z AZS występuje astma i katar.

Leczenie AZS przy pomocy środków farmakologicznych

Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry to choroba, która jest nieuleczalna jedyne, na co można mieć wpływ, to na zmniejszenie jej dokuczliwych objawów. Dlatego tak istotna jest obserwacja chorego, dieta służąca zdrowiu oraz leczenie farmakologiczne i codzienna, cierpliwa rutyna w pielęgnacji skóry. W fazie ostrej główną dolegliwością jest świąd, dlatego wówczas stosuje się leki przeciwhistaminowe i profilaktykę w postaci natłuszczających emolientów. Kiedy w wyniku drapania pojawią się na skórze uszkodzenia, to należy zastosować antybiotyki, ponieważ może dojść do ran i nadkażeń. Świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach również sterydy w postaci maści i kremów. Wszystkie lekarstwa należy podawać wyłącznie po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, alergologiem lub farmaceutą.

Pielęgnacja skóry atopowej środkami bez recepty

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji środkami przeznaczonymi specjalnie dla osób z tego typu problemami. Terapia powinna być stosowana w czasie zaostrzenia, jak i wyciszenia objawów. W przypadku AZS warto korzystać z kosmetyków aptecznych zwanych emolientami. Są to preparaty do mycia i balsamy ze specjalnym natłuszczającym składem. Emolienty mają za zadanie również odbudować barierę hydrolipidową uszkodzonej skóry. Emolienty zapobiegają odparowywaniu wody z powierzchni skóry i powstrzymują szkodliwe substancje przed wniknięciem w głąb naskórka. Warto decydować się na emolienty, które mają naturalny skład, bez konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. Substancje te mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę, powodować zaczerwienienia i nasilenie choroby. 

Emolienty są bardzo bezpieczne, zawierają składniki, które uzupełniają niedobory lipidów, posiadają substancje nawilżające, takie jak urea i hialuronian sodu oraz alantoinę i D-panthenol, które łagodzą podrażnienia. W pielęgnacji skóry skłonnej do alergii nie są wskazane długie kąpiele. Najlepszy jest w takim przypadku szybki prysznic w letniej wodzie z dodatkiem tłustej emulsji. Nie jest zalecane używanie mydła, ponieważ narusza ono naturalną warstwę skóry i może nasilać objawy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

571 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
Aktualności

Ratunek dla zdrowia i życia osoby przewlekle chorej.