Bezterminowy strajk generalny pracowników służby zdrowia nie rozpocznie się w czwartek w województwie śląskim.

1 min czytania
Aktualności

[2006-06-21 19:28]
Nie będzie w czwartek strajku generalnego w śląskiej służbie zdrowia

Bezterminowy strajk generalny pracowników służby zdrowia nie rozpocznie się w czwartek w województwie śląskim. Protestujący związkowcy postanowili umożliwić dyrektorom i organom założycielskim placówek służby zdrowia podpisanie z załogami 'satysfakcjonujących wszystkich pracowników’ porozumień płacowych.
Decyzja o 'zawieszeniu terminu strajku’ zapadła po rozmowach z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą i prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzym Millerem. Związkowcy podkreślili, że zgodnie z zapewnieniem Religi, oczekują od października 'realizacji 30-proc. zwiększenia funduszu wynagrodzeń’ we wszystkich placówkach ochrony zdrowia.

’Dla nas najważniejsze jest to, żeby dojść do porozumienia z organami założycielskimi placówek i przeprowadzić podwyżki płac, tak jak się to już dzieje w niektórych z nich’ – powiedziała w środę przewodnicząca regionalnego sekretariatu ochrony zdrowia 'Solidarności’ w Katowicach, Ewa Fica.

Uzyskane w środę w Katowicach porozumienie nie zobowiązuje dyrektorów szpitali do dołożenia do pensji pracowników służby zdrowia tymczasowych dopłat, które do października miałyby zastępczo realizować postulat natychmiastowego zwiększenia wynagrodzeń o 30 proc. Nie znaleziono bowiem realnej możliwości ich sfinansowania.

Od października trzydziestoprocentowe podwyżki mają już zostać włączone do zasadniczych wynagrodzeń. Przewiduje to dziesięciopunktowy program ministra Religi, który – zdaniem autora – umożliwi też m.in. zwiększenie finansowania służby zdrowia z niecałych 4 proc. PKB do 5 proc. PKB w ciągu trzech lat.

(PAP)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najmodniejsze kolory – wkrocz modnie w nowy sezon!

3 min czytania
Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a każdy sezon przynosi nowe trendy. W naszej firmie trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy z…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Komentarze