Bzdura roku? Pielęgniarki kontraktowe nie mogą być wliczane do wskaźnika zatrudnienia.

2 min czytania
Aktualności


Interpelacja do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wskaźników zatrudnienia w domach pomocy społecznej dotyczących zespołów terapeutyczno-opiekuńczych

Szanowna Pani Minister!

Zwrócił się do mnie prezydent Gorzowa Wielkopolskiego z prośbą o poselską interpelację w sprawie zatrudnienia pielęgniarek w domach pomocy społecznej podległych samorządowi miasta. W obu gorzowskich domach pomocy społecznej jest problem pozyskania kadry pielęgniarskiej w planowanej ilości, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 734, ze zm.) dom uznaje się za spełniający warunki, jeżeli posiada wskaźnik zatrudnienia w zespole terapeutyczno-opiekuńczym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w odpowiednim typie domu od 0,4 do 0,5 na jednego mieszkańca domu, przy czym przy ustalaniu wskaźników uwzględnia się również wolontariuszy, stażystów, praktykantów oraz osoby odbywające służbę zastępczą w domu, jeśli pracują bezpośrednio z mieszkańcami domu. Przy wyliczaniu wskaźnika udział tych osób nie może przekroczyć 10% ogólnej liczby osób zatrudnionych w zespole terapeutyczno-opiekuńczym.

Problem polega na tym, że pielęgniarki zatrudnione na umowę o pracę stanowią mniejszość – 2 osoby, a zdecydowanie więcej na umowę cywilnoprawną – 9 osób, stąd wskaźnik zatrudnienia przy wyłączeniu zatrudnionych na umowę o pracę wyniósłby 0,49 i dom nie spełniałby standardów. W obecnym stanie prawnym pielęgniarki zatrudnione na podstawie umów kontraktowych nie są pracownikami domów pomocy społecznej i nie mogą być wliczane do wskaźnika zatrudnienia w zespole terapeutyczno-opiekuńczym.

Rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie zmian w § 6 jak wyżej w taki sposób, aby do zespołu terapeutyczno-opiekuńczego nie były wliczane wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale wszystkie osoby realizujące zadania związane z bezpośrednią pracą na rzecz mieszkańca, wspierające i pomagające mieszkańcom niezależnie od formy zatrudnienia.

Pani Minister, czy wobec trudności w pozyskiwaniu personelu, zwłaszcza pielęgniarskiego, dla domów pomocy społecznej nie byłaby wskazana zmiana przepisów nienarzucająca formy prawnej zatrudnienia osób realizujących zadania związane z bezpośrednią pracą na rzecz mieszkańca domów pomocy?

Elżbieta Płonka

Poseł na sejm RP

22 stycznia 2020 roku 


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – siatka płac zostanie zastąpiona "nowym rozwiązaniem prawnym".

10 min czytania
Doradca ministra zdrowia zapowiada zmiany polegające na zastąpieniu siatki płac pielęgniarek i położnych „nowym rozwiązaniem prawnym”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze