Choroby u dzieci, których nie możesz bagatelizować: 7 objawów u dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Choroby u dzieci, których nie możesz bagatelizować: 7 objawów u dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach.


Jako rodzic z pewnością obawiasz się o zdrowie swojego dziecka. Dowiedz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twój szczególny niepokój.

1. Silny kaszel

Kaszel jest zawsze niepokojącym objawem, a w dobie koronawirusa powinien być diagnozowany szczególnie szybko. Jeśli dziecko przed pokasływaniem przeszło ciężką infekcję, z dużym prawdopodobieństwem jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który nie wymaga szczególnego leczenia. Niekiedy jednak, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, jest objawem toczącej się choroby dolnych dróg oddechowych.

2. Gorączka

Za gorączkę uznajemy podniesioną temperaturę powyżej 38 stopni. Warto pamiętać, że niektóre dzieci pozornie całkiem dobrze funkcjonują z taką temperaturą ciała, inne mogą już być bardzo osłabione. W obu przypadkach 38 stopni jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Nigdy nie wysyłajmy do placówki oświatowej dziecka, którego temperatura ciała jest tak wysoka.

Leki na ból i przeziębienie dla dzieci, które podajemy naszym pociechom, powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem pediatrą. Warto również pamiętać, że w przypadku maluchów istotna jest ilość podawanego preparatu – każdy lek posiada stosowną podziałkę i informację, jak przeliczyć wagę dziecka na dawkę.

3. Świąd okolic intymnych

Świąd odbytu może świadczyć o obecności pasożytów. Z kolei świąd krocza jest często objawem infekcji grzybiczej, która szczególnie często dotyczy dziewczynek. Chociaż wydaje się to bez związku, niekiedy infekcje grzybicze są efektem nieodpowiednio zbilansowanej diety i spożywania zbyt wielu cukrów prostych przez dziecko.

4. Pieczenie w trakcie oddawania moczu

Bolesne i częste oddawanie moczu to najbardziej typowy objaw zapalenia dróg moczowych, które najczęściej wymaga włączenia antybiotyków. Jego przyczyną jest nieodpowiednia higiena. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nie potrafią jeszcze odpowiednio zadbać o pielęgnację, a u młodszych dzieci powodem bywają za rzadko zmieniane pieluszki. Nigdy nie bagatelizujmy tego objawu! Nieleczone zapalenie pęcherza może w przyszłości prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu, problemów z nerkami czy bezpłodności.

5. Wszawica

Jeśli dziecko się drapie po głowie, istnieje duże ryzyko wszawicy. Należy jak najdokładniej obejrzeć włosy (szczególnie u ich nasady) i jeśli tylko odnajdziemy pasożyty, jak najszybciej wdrożyć leczenie (specjalny szampon warto mieć zawsze w domu). Wbrew pozorom, wszawica zdarza się częściej, niż można by przypuszczać – statystyki wykazują, że dziecko chodzące do placówek oświatowych, przynajmniej raz w życiu zostanie zakażone.

Warto pamiętać, że dobrym sposobem na bezpieczne uzupełnienie domowej apteczki są zakupy online. Apteka internetowa zapewnia komfort, wygodę i szybką realizację zamówienia – pod same drzwi.

6. Ból brzucha

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn – od stresu, poprzez problemy trawienne, na zapaleniu wyrostka robaczkowego skończywszy. Jeśli dziecko skarży się na ból tej części ciała, postarajmy się jak najszybciej zdiagnozować przyczynę. Jeżeli ból jest bardzo intensywny, jak najszybciej zgłośmy się do lekarza.

7. Ból głowy

Dzieci stosunkowo rzadko doświadczają bólu głowy, dlatego jeśli nasza pociecha skarży się na tę dolegliwość, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Ból głowy może być związany z przeziębieniem, ale również być objawem pourazowym.Jeżeli dodatkowo pojawiają się zaburzenia widzenia, źrenice nie reagują naturalnie na światło, a dziecko jest otępiałe i nie zachowuje się tak, jak zazwyczaj – konieczna jest jak najszybsze wezwanie pogotowia.

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Komentarze