Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe
Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz

W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które publikujemy w majowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, napisano:

(…) Podobnie należy ocenić działanie szpitala w zakresie przygotowania pacjenta do transportu do szpitala w S. Wyżej już wskazano, iż samo podłączenie glukozy nie było działaniem samym w sobie błędnym, co zarzucał pacjent, jak również świadek. Brak również było podstaw do przyjęcia za wiarygodne twierdzeń ww. świadka, iż konieczna była wymiana cewnika u chorego i nastąpiło to na skutek interwencji sanitariuszy z karetki transportowej.

Z dokumentacji medycznej bowiem jednoznacznie wynika, iż pacjent został zacewnikowany kilka dni przed transportem, jak również brak jest jakichkolwiek danych o tym, że nastąpiła wymiana cewnika.

Zapewne personel karetki prosił o opróżnienie worka na mocz przy cewniku. Niemniej nie świadczy to o tym, że cewnik został założony nieprawidłowo.

Poza tym powyższe jednoznacznie przeczy twierdzeniom o nieprawidłowym przygotowaniu do transportu i braku reakcji personelu pielęgniarskiego na okoliczność bezwiednego oddawania moczu przez powoda. Wskazać bowiem należy, iż, jak wskazał świadek, w takich sytuacjach pacjent jest albo zacewnikowany (co miało miejsce w przypadku powoda), albo też stosowane są u niego pampersy. Pacjent zarzucał również, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz. (…)

Dalszy ciąg uzasadnienia do wyroku sądu znajdziesz w bieżącym numerze Gazety, na stronie 8.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1106 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Wynagrodzenia pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku. Koszmarne różnice w podstawie.