Co mówili przedstawiciele ministerstwa zdrowia w sprawie nowego zawodu – opiekun medyczny, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 lutego 2007 roku.

2 min czytania
Aktualności

Podsekretarz stanu w MZ Jarosław Pinkas:
Co jest istotne? W wielu wypowiedziach przewijała się kwestia kształcenia pielęgniarskiego i powstania, de facto, nowego zawodu. Mam nadzieję, że taki zawód powstanie. Jest to związane z działalnością Ministerstwa nie Zdrowia, tylko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jestem głęboko przekonany, że pani minister na listę nowych zawodów wpisze zawód opiekuna medycznego, bo tak on się będzie nazywać. Jest on dedykowany procesom higienicznym. Dzięki temu panie pielęgniarki rzeczywiście będą mogły być osobami, które w sposób uczestniczą w różnego rodzaju zabiegach medycznych, wymagających ich coraz większej wiedzy i coraz większego doświadczenia. Oczywiście znacznie mniejszego doświadczenia i wiedzy wymagają szeroko rozumiane procesy higieniczne. Zatem zawód pielęgniarki – zresztą bardzo prestiżowy – będzie wymagać wkładu dużego profesjonalizmu medycznego. W tym kierunku rzeczywiście idziemy.

Zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych MZ Jolanta Skolimowska:

Pielęgniarki w Polsce kształcimy w 52 uczelniach. Fakt przeprowadzenia przed laty transformacji w kształceniu pielęgniarek i położnych spowodował to, że zaniechano kształcenia na poziomie szkół policealnych, pomaturalnych – nie wspominam o liceach medycznych. Zastąpienie tej liczby pielęgniarek, która w najbliższej przyszłości odejdzie na emerytury, rzeczywiście jest problemem i wymaga kompleksowych i systemowych rozwiązań, aby można było zabezpieczyć świadczenia zdrowotne i usługi pielęgniarskie dla osób potrzebujących. W związku z tym dobrym rozwiązaniem – jak się wydaje – jest powołanie nowego zawodu medycznego, o którym wspomniał pan minister. Takie prace w Ministerstwie Zdrowia są prowadzone. Chcielibyśmy, aby to był zawód pomocniczy do zawodu pielęgniarki, aby pielęgniarkę, osobę wykwalifikowaną, wykształconą w systemie szkolnictwa wyższego, wzmocnić zawodami pomocniczymi, co jednocześnie przyniosłoby efekty w opiece nad chorymi. Chcemy przypisać do tego zwodu wszystkie te zadania, czynności, które związane są z bezpośrednią opieką nad osobą chorą – tak naprawdę towarzyszeniem osobie chorej – i wykonywaniem czynności higienicznych. Nie jest więc naszą intencją ujmowanie jakichkolwiek zadań z zawodu pielęgniarki czy położnej, natomiast chcemy, żeby w systemie opieki zdrowotnej była osoba towarzysząca pacjentowi w podstawowych czynności, zabezpieczeniu podstawowych czynności higienicznych i opiekuńczych.

(…)

Dodam, że nowy zawód medyczny opiekuna medycznego, nad którym pracujemy, wiąże się także z faktem prac nad ustawą pielęgnacyjną. A więc tych osób w systemie powinno być odpowiednio więcej, ponieważ stan liczebny pielęgniarek nie zaspokoi potrzeb związanych z ustawą pielęgnacyjną.

Fragmenty protokołu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 lutego 2007 roku.

Zobacz również:

W związku z licznymi informacjami w prasie i mediach o tym, że absolwentki liceum medycznego i studium w 2010 roku stracą uprawnienia zawodowe i zostaną asystentkami pielęgniarek przedstawiamy odpowiedź ministerstwa zdrowia na interpelację w tej sprawie!!

Uznawanie kwalifikacji w krajach UE i Polsce

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze