Coraz więcej pielęgniarek w najlepiej opłacanej grupie.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Coraz więcej pielęgniarek w najlepiej opłacanej grupie.

Szkolenia specjalizacyjne

W jednym z wydań Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy dane udostępnione przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, dotyczące pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinach pielęgniarstwa w latach 2002 – 2021. W pierwszym półroczu powyższych lat, tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa uzyskały 85 724 osoby. Ponad 76 tysięcy z tej liczby stanowiły pielęgniarki i pielęgniarze, natomiast położne oraz położni to 9220 osób.

Jakie specjalizacje cieszyły się największym zainteresowaniem wśród pielęgniarek? Zdecydowanie specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii oraz pielęgniarstwa chirurgicznego, a także pielęgniarstwa zachowawczego (obecnie internistycznego). W każdej z tych dziedzin pielęgniarstwa tytuł specjalisty uzyskało około 12 tys. osób.

Pośród położnych najwięcej osób uzyskało tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno–położniczego (3153), pielęgniarstwa położniczego (2419 – ta specjalizacja została zlikwidowana w roku 2015) oraz pielęgniarstwa neonatologicznego (1650).

Grupy w nowej siatce płac pielęgniarek i położnych

Od roku 2017 w ochronie zdrowia wprowadzono regulacje płacowe dotyczące pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Związek pielęgniarek (OZZPiP) w swoich propozycjach podziału pielęgniarek i położnych w tabeli zaszeregowania zaproponował utworzenie grupy: pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją. Minister zdrowia w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych przyjął związkową propozycję.

Grupie pielęgniarek i położnych z tytułem magistra i specjalizacją przypisano w siatce płac najwyższy z trzech grup pielęgniarek współczynnik pracy. Już w roku 2017 ministerstwo zdrowia na podstawie wyliczeń dotyczących wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w latach następnych zapowiadało, że najniższe wynagrodzenie zasadnicze tej grupy pielęgniarek na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniesie około 5500 PLN.
Natomiast w grupie pielęgniarek z ukończoną tylko specjalizacją powyższe wynagrodzenie miało oscylować w wysokości około 4100 PLN. Te różnice dotyczą tylko wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast różnica w wysokości wynagrodzeń zasadniczych wraz z pochodnymi pomiędzy grupą pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacją a grupą pielęgniarek bez specjalizacji miała wynieść ponad 2300 PLN.

Tak ogromna różnica w wynagrodzeniach zapewne spowodowała wzrost zainteresowania pielęgniarek i położnych uzyskaniem tytułu specjalisty. W latach 2014–2016 liczba osób uzyskujących tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa oscylowała w wysokości około 7 tys. rocznie. Natomiast w roku 2017 oraz 2019 wyniosła odpowiednio: prawie 11 tys. oraz ponad
15 tys.

Analizując omawiane zagadnienie, warto zacytować za Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) fragment sprawozdania za rok 2018 i 2019:

„Spośród 5230 pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w 2018 roku, najliczniejszą grupę (n=4011) stanowiły osoby posiadające wykształcenie wyższe pierwszego i
drugiego stopnia (76,7%), wykształceniem średnim zawodowym legitymowało się 1189 pielęgniarek i położnych (22,7%), natomiast stopień naukowy doktora posiadało 30 osób (0,6%).

Natomiast spośród 15 241 pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w 2019 roku, najliczniejszą grupę (n=11 890) stanowiły osoby posiadające wykształcenie wyższe pierwszego i drugiego stopnia (78%), wykształceniem średnim zawodowym legitymowały się 3303 pielęgniarki i położne (21,7%), natomiast stopień naukowy doktora posiadało 40 osób (0,3%)”.

Zobacz wniosek w powyższej sprawie, przedstawiony w wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

771 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE.

2 min czytania
Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek za takim podziałem w siatce płac.