Czy długość snu ma znaczenie? Ile spać, żeby się wyspać?

3 min czytania
Aktualności
Czy długość snu ma znaczenie? Ile spać, żeby się wyspać?

Naukowcy oszacowali, że optymalna długość snu dla dorosłego człowieka wynosi od 7 do 9 godzin. Zarówno ten trwający dłużej, jak i krócej, negatywnie oddziałuje na samopoczucie oraz stan zdrowia. Oprócz długości snu ważna jest także jego jakość. Sprawdź, ile i jak powinieneś spać, aby się wyspać.

Rekomendowana długość snu – ile powinniśmy spać?

Według zaleceń National Sleep Foundation zdrowi dorośli potrzebują co najmniej 7 godzin snu dziennie. Niemowlęta, małe dzieci czy nastolatkowie powinni spać dłużej – dobroczynnie wspiera to ich wzrost i zdrowy rozwój. Zalecenia te są następujące:

  • niemowlęta (od 4 do 12 miesięcy) – rekomendowany czas snu od 12 do 16 godzin,
  • małe dzieci (od 1 roku do 2 lat) – od 11 do 14 godzin,
  • dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 5 lat) – od 10 do 13 godzin,
  • uczniowie (od 6 do 12 lat) – od 9 do 12 godzin,
  • nastolatkowie (od 13 do 18 lat) – od 8 do 10 godzin,
  • dorośli – wiek powyżej 18 lat – od 7 do 9 godzin,
  • seniorzy – wiek powyżej 65 lat – od 7 do 8 godzin.

Jak widać, różne grupy wiekowe mają odmienne potrzeby, jeśli chodzi o długość snu. Warto zwrócić uwagę, że na „zdrowy sen” wpływają także inne indywidualne czynniki. Odchylenia o godzinę w górę lub w dół nie wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Zobacz, ile sam powinieneś spać – sięgnij po kalkulator snu, w którym wpisujesz swój wiek i godzinę, o której chcesz się obudzić następnego dnia. Kalkulator obliczy, o której powinieneś położyć się spać, aby się wyspać.

Na co wpływa długość snu?

Nie należy bagatelizować wartości snu dla naszego organizmu. Odgrywa on bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Dzięki niemu można się zregenerować, odzyskać energię i mieć siłę do pokonywania codziennych trudności. Sen pozwala także zachować odpowiednią kondycję psychiczną.

Krótki czas snu najczęściej określa się jako sen, który trwa mniej niż 6 godzin, a zbyt długi – ponad 8-9 godzin na dobę (w przypadku dorosłych).

Jakie konsekwencje może mieć zbyt krótki sen?

Większość badań wykonywanych w ostatnich latach wskazuje, że zarówno zbyt mała ilość snu, jak i zbyt długi sen mogą negatywnie oddziaływać na stan zdrowia poprzez zaburzenie procesów metabolicznych. Pośrednio powoduje to zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia.

Dowiedziono również, że długość snu może zwiększyć ryzyko otyłości. Jaki związek ma sen z nadprogramowymi kilogramami? Specjaliści zgodnie stwierdzili, że niestety dość duży. Zbyt krótki sen może prowadzić do rozwoju otyłości na skutek zmian stężenia hormonów regulujących apetyt.

Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach – na podstawie analizy 11 opublikowanych w ciągu 5 lat badań z udziałem ponad 1 mln dorosłych osób, nieobciążonych chorobami sercowo-naczyniowymi, ustaliło, jak sen wpływa na układ krążenia. Wykazano, że istnieje zależność między długością snu a zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy wskazali, że osoby śpiące mniej niż 6 godzin na dobę były o 11% bardziej zagrożone rozwojem chorób układu krążenia niż grupa śpiąca w granicach od 6 do 8 godzin. Z kolei dłuższy sen, trwający powyżej 8 godzin, wiązał się z 33-procentowym wzrostem ryzyka tych chorób niż sen o długości 6-8 godzin.

Sen wpływa na różne procesy biologiczne zachodzące w organizmie, w tym metabolizm glukozy i poziom ciśnienia krwi, dlatego tak ważne jest dbanie o zachowanie jego optymalnej długości. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub wybudzasz się kilka razy w nocy, to znaczy, że cierpisz na bezsenność. Możesz sobie pomóc, stosując zasady higieny snu – wyciszając się przed wypoczynkiem nocnym, wyłączając urządzenia elektroniczne czy wietrząc sypialnię. Wsparciem w walce z bezsennością może być także farmakoterapia. W przypadku bezsenności krótkotrwałej (trwającej do 4 tygodni) może być lek na sen Senamina.

Źródła:

  1. https://www.sleephealthjournal.org/article/S2352-7218(15)00015-7/fulltext
  2. https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need
  3. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/193389,poznano-idealna-dlugosc-snu

Nazwa produktu leczniczego: Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie ChPL. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 31.10.2022, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OTC/16508/09/24

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Izba pielęgniarek – ściągane składki a pielęgniarki DPS.

2 min czytania
Pielęgniarki DPS są zostawione same sobie… Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego…
Aktualności

Pielęgniarka poszkodowana w powodzi – "w tym dniu" miałam ślub córki.

2 min czytania
Pielęgniarka: „Powódź zaskoczyła nas w czasie kiedy mieliśmy się bawić i radować. Nie mieliśmy szans na wzięcie z domu choćby najpotrzebniejsze rzeczy”… W…
Aktualności

Ile pielęgniarek doświadcza wypalenia zawodowego?

1 min czytania
Badania w sektorze medycznym Szanowni Państwo, nazywam się Wiktoria i jestem studentką Psychologii w biznesie na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie. Prowadzę…
Komentarze