Czy ministerstwo zdrowia zamierza znowelizować rozporządzenie o konkursach na kierownicze stanowiska?

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie możliwości nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 19 sierpnia 1998 r. dotyczącego szczegółowych zasad przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, składu komisji konkursowej oraz ramowego regulaminu przeprowadzania konkursu

   Rozporządzenie to określa skład komisji konkursowej m.in. na stanowisko kierownika zakładu lub zastępcy kierownika zakładu, w zakładzie, w którym kierownik nie jest lekarzem.

   § 9 ust. 1 – W skład komisji konkursowej wchodzą:

   1) w przypadku gdy postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska kierownika zakładu lub zastępcy kierownika zakładu, w zakładzie, w którym kierownik nie jest lekarzem:

   a) od trzech do sześciu przedstawicieli, w tym przynajmniej jeden lekarz, podmiotu, który utworzył zakład, podmiot ten wskazuje, spośród przedstawicieli, przewodniczącego komisji,

   b) przedstawiciel właściwej ze względu na siedzibę zakładu okręgowej rady lekarskiej,

   c) przedstawiciel właściwej ze względu na siedzibę zakładu okręgowej rady pielęgniarek i położnych,

   d) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej; w zakładzie, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa – po jednym przedstawicielu organizacji działającej w zakładzie,

   e) przedstawiciel rady społecznej zakładu,

   f) przedstawiciel rektora państwowej uczelni medycznej albo państwowej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk merytorycznych, z którą szpital ten zawarł umowę o udostępnienie go na potrzeby wykonania zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzieleniem świadczeń zdrowotnych, i dyrektor szpitala klinicznego w przypadku, gdy postępowanie konkursowe dotyczy zastępcy kierownika szpitala klinicznego.

   Zapis ust. 1 pkt d powoduje, że jeżeli w zakładzie opieki zdrowotnej działa 10-11 organizacji związkowych, co zdarza się wcale nierzadko, tak naprawdę zastępcę dyrektora jednostki do spraw lecznictwa tak naprawdęzwiązki zawodowe w większości niebędące w stanie dokonać merytorycznej oceny kandydata.

   Pytanie do Pana Ministra brzmi: czy byłaby możliwość zmiany zapisu w § 9 ust. 1 pkt d z obecnie istniejącego na proponowany: ˝przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej; w zakładzie, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa – przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych w liczbie nie większej niż 3.˝

Z poważaniem

Poseł Lucyna Wiśniewska

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8881 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nadal nie ma zrozumienia w zakresie urlopu dla poratowania naszego zdrowia.

2 min czytania
Pielęgniarki nie mają prawa do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w odróżnieniu od nauczycieli czy funkcjonariuszy służb mundurowych. W artykule pt. Pielęgniarki…
Aktualności

Pielęgniarki i położne - czy tylko wyższe wynagrodzenia motywują rozwój zawodowy?

4 min czytania
Wyniki badań wśród pielęgniarek i położnych Poniżej przedstawiamy wyniki badań własnych, przeprowadzonych na potrzeby napisania pracy magisterskiej. Rozwój zawodowy pielęgniarek i położnych…
Aktualności

Pielęgniarki - ustalą maksymalne stawki kontraktowe czy te umowy zlikwidują.

3 min czytania
Dyskusja w sejmie o rodzajach umów w podmiotach leczniczych i ograniczeniu wysokości dochodów z tego tytułu. Publikujemy fragmenty wypowiedzi podczas posiedzenia sejmowej…
Komentarze