Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady…

Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki kolejny kamień milowy w przywracaniu godności zawodowej pielęgniarek LM i SM. Oczywiście nigdy one nie utraciły tej godności. Są dumne, że są absolwentkami tych szkół. Natomiast nadal nie rozumieją dlaczego poprzez regulacje płacowe zostały zdegradowane finansowo. I to w stopniu bardzo głębokim. Obecnie zarabiają 30% mniej niż inne pielęgniarki, z którymi ramię w ramię wykonują trudne obowiązki w ramach praktyki zawodowej.

Te pielęgniarki mają szczególny żal do związku pielęgniarek. Związku, który powinien także zadbać o odpowiednie gratyfikowanie w przepisach doświadczenia zawodowego. Niestety przedstawiciele związku zawodowego w 2016 roku w projekcie siatki płac odarli z godności zawodowej pielęgniarki i położne LM i SM.

Dopiero w 2021 roku związek pielęgniarek w stanowisku w sprawie siatki płac wydukał coś o jednej grupie, w której można było zaszeregować cały personel pielęgniarski. Natomiast za wykształcenie przyznać dodatki. To był taki pierwszy kamień milowy w zakresie przywrócenia godności zawodowej pielęgniarek z długoletnim stażem.

bo w siatce płac doszło do „przerostu kwalifikowania stanowisk” pielęgniarskich

Teraz w dniu 27 stycznia 2023 roku minister zdrowia na konferencji prasowej opowiadał różne rzeczy o siatce płac pielęgniarek i położnych. Tylko uśmieszek politowania mogła wzbudziła opinia ministra, że „od samego początku wdrożenia rozwiązania w postaci minimalnego wynagrodzenia i gwarancji dla tego minimalnego wynagrodzenia obserwujemy pewnego rodzaju tarcia, scysje między stroną pracodawców a – przede wszystkim – pielęgniarek.

Tarcia i scysje… Minister powinien być szczęśliwy, że absolwentki LM i SM nie poszły pod ministerstwo i kamieniami nie wybijały szyb w oknach!

Przecież do 1 lipca 2022 roku stroną konfliktu z pielęgniarkami w kwestii siatki płac nie byli pracodawcy ale właśnie minister zdrowia. To pielęgniarki poprzez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wskazywały, że siatka płac nie odzwierciedla realiów wykonywania praktyki zawodowej. To minister zdrowia przez 6 lat nie potrafi wskazać na przesłanki, które legły u podziału pracowników na gorszych i lepszych. Nie potrafił tego dokonać w sytuacji kiedy sam nie określił zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarki z tytułem: magistra, licencjata, specjalisty i bez specjalizacji. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania minister zdrowia dokonał niemożliwego… Dlaczego?

Pielęgniarki w pułapce: Ustawa łamie zasady Kodeksu pracy. Ale pracodawca realizując jej zapisy nie może łamać zasad… Kodeksu Pracy

Jest autorem siatki płac sprzecznej z Kodeksem pracy – bo za taką samą pracę pielęgniarka i położna może być zaszeregowana do różnych grup. Konsekwencją tego są zarobki, które w sposób znaczący są zróżnicowane. Jedna pielęgniarka zarabia mniej od innej pielęgniarki o 30%. A wykonują tę samą pracę. Podsumujmy: konstytucyjny minister jest autorem siatki płac, która łamie zasady Kodeksu pracy. Jednocześnie poucza pracodawców, że muszą zaszeregować pielęgniarek w taki sposób aby nie łamać zasad… Kodeksu pracy. To jest grzech śmiertelny tej ustawy… I dlatego liczne nowelizacje siatki płac nie mają szans tego grzechu zmyć. Ale dobrym symptomem jest to, że minister zdrowia rozpoczął wykonywać rachunek sumienia. Na jakim jest etapie?

O tym więcej w jutrzejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 74

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Minister o siatce płac pielęgniarek. „Doszło do przerostu kwalifikowania stanowisk pielęgniarskich”.