Czy pielęgniarka zarabia 12,5 tys. PLN.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Czy pielęgniarka zarabia 12,5 tys. PLN.

Marsz protestacyjny pielęgniarek w Tarnowie

W ostatnim okresie pielęgniarki i położne w Tarnowie zorganizowały marsz protestacyjny. Zarzewiem konfliktu płacowego w szpitalu jest decyzja dyrektora szpitala. Szpital wręczył pielęgniarkom i położnym zaszeregowanym w grupie 2 wypowiedzenia zmieniające. Na ich podstawie osoby z 2 grupy mają zostać przesunięte do grupy 5. Takie działanie szefostwa szpitala skutkuje obniżeniem wynagrodzeń zasadniczych. Na to nie ma zgody samych pielęgniarek i organizacji zakładowej OZZPiP.

Więcej o sytuacji w szpitalu w Tarnowie informujemy pod poniższymi linkami:

Dyrektor szpital informuje o zarobkach pielęgniarek

Dyrekcja szpitala w dniu marszu protestacyjnego wydała oświadczenie. Jego zasadniczą częścią jest przedstawienie danych w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w szpitalu.

Zdecydowany protest wśród użytkowników portalu pielegniarki.info.pl wzbudził poniższy fragment przedmiotowego oświadczenia:

Pragniemy wyjaśnić, iż od 1 lipca 2022 roku w zainteresowanej grupie pielęgniarek i położnych (140 osób) wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 297,78 zł i uwzględniając propozycję podwyżki z 13 lutego br. w kwocie 504,22 zł, wzrost wynagrodzenia zasadniczego w tej grupie pielęgniarek i położnych wyniósłby łącznie 802 zł. Co daje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 6 280 zł. I może osiągnąć kwotę wynagrodzenia brutto 12 425 zł (w tym wysługa lat, premię, dodatki za pracę w nocy i święta i inne dodatki).

Dyrektor szpitala w Tarnowie

Użytkownicy portalu wyrazili wątpliwości w zakresie rzetelności danych podanych przez szpital w Tarnowie.

„Chyba na dwóch etatach z nockami i świętami albo na kontrakcie pracując po 300h w miesiącu.

To się nazywa manipulacja ludźmi. Skąd takie kwoty? Proszę państwa, walczymy o pieniądze z ustawy przysługujące grupie 2 tj, 7300 brutto a zarabiamy 12 tys. brutto? Gdzie sens i logika”?

Ważną informację podaje dyrektor szpitala w dalszej części oświadczenia:

Warto przypomnieć, że przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w styczniu 2023 roku wyniosło 6883,96 zł brutto. Niektóre pielęgniarki i położne osiągają dwa razy średnią krajowa za 160 wypracowanych godzin pracy. A najmniej zarabiające pielęgniarki i położne osiągają 1,5 średniej krajowej za 160 wypracowanych godzin pracy.

Dyrektor szpitala w Tarnowie

Z powyższych cytowanych fragmentów oświadczenia szpitala wynika, że w szpitalu pielęgniarka za 168 godzin pracy miesięcznie osiąga dochód w wysokości 12,5 tys. PLN brutto. Nic prostszego jak poddać analizie kwoty podane przez dyrektora.

Zatem przyjmujemy do wyliczeń dochód pielęgniarki z wynagrodzeniem zasadniczym 6 280 PLN. Z dodatkiem stażowym w wysokości 20%. Dodatkiem za 70 godziny pracy w porze nocnej. Dodatkiem za 48 godzin pracy w dni wolne oraz święta. Jaką to daje kwotę brutto? 10 043 PLN

Do kwoty podanej przez dyrekcję szpitala brakuje 2,5 tys. PLN.

Natomiast trudno się odnieść do brakujących 2,5 tys. PLN. Dlaczego? Bowiem dyrektor szpitala podaje dochód zawierający także: „premie i inne dodatki”. Wobec powyższego nie mając informacji o charakterze przedmiotowej premii oraz innych dodatków trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dane podane przez dyrektora w zakresie zarobków pielęgniarek i położnych są prawdziwe czy zawyżone.

Jedno jest pewne. Zarobek pielęgniarki z wynagrodzeniem zasadniczym 6 280 PLN wynosi miesięcznie około 10 tys. PLN. Oczywiście pod warunkiem stażu pracy ponad 20 lat, 7 dyżurów nocnych 12-godzinnych w miesiącu oraz 48 godzin pracy w dni wolne i święta.

O wyjaśnienia w powyższej sprawie powinna wystąpić zakładowa organizacja OZZPiP.

I jeszcze jedna refleksja… Mimo wszystko powyższa kwota dochodu dla wielu osób spoza ochrony zdrowia może być szokująca. Trudno będzie OZZPiP wytłumaczyć protesty w zakresie wysokości wynagrodzeń. Niestety związek już przegrał walkę medialną o dotarcie z argumentami do opinii publicznej. Teraz nikt nie będzie wchodził w szczegóły sporów płacowych, tylko będzie miał jeden punkt widzenia: o co chodzi tym pielęgniarkom? Przy zarobkach 10 tys. PLN protestują? W głowach się poprzewracało. No może pomyśli, że jednak w innej części ciała… Związek pielęgniarek po raz kolejny dał się ograć…

Teraz argumentowanie sporów płacowych, że siatka płac jest niesprawiedliwa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Był czas na to kilka lat temu. Jakie jest wyjście z sytuacji? Paradoksalnie związek pielęgniarek z panią Krystyną Ptok jest już poza burtą (zresztą na własne życzenie) i to może stanowić szansę dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych. O tym w kolejnym artykule redakcyjnym o 8.00 w dniu 26 lutego 2023 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 32

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7702 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok o znaczeniu doświadczenia w zawodzie pielęgniarki.