Czy pielęgniarka zrobi to za tysiąc złotych?

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Czy pielęgniarka zrobi to za tysiąc złotych?

Informacja ze strony Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

W przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia „Systemie zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych” znalazła się m.in. instytucja mentoringu dla osób wchodzących do zawodów pielęgniarki i położnej. To jeden z postulatów forsowanych przez NIPiP.

Celem mentoringu jest zamortyzowanie wejścia do zawodu nowym osobom oraz zapewnienie im wsparcia zarówno merytorycznego, jak i psychologicznego przez doświadczonych pracowników – mentorów.

Mentorzy, odpowiedzialni za wprowadzenie od zawodu nowych pracowników, będą za swoją dodatkową pracę wynagrodzeni finansowo.

źródło: nipip.pl

W sprawie mentoringu w zawodzie pielęgniarki głos zabiera prezes izby pip

Poniżej publikujemy treść wystąpienia prezes izby pip, które zostało opublikowane w dniu 13 lipca 2022 roku w formie wideo.

Od dawna wnosiliśmy do Ministerstwa Zdrowia postulat mentoringu, ponieważ absolwent pielęgniarka, położna, która rozpoczyna, stawia pierwsze kroki będąc już etatową, zatrudnioną osobą w tych profesjach pielęgniarki czy położnej, to potrzebuje takiego wsparcia. Wsparcia merytorycznego ale też psychicznego, bo wiemy w jak trudnych warunkach się pracuje – zwłaszcza pokazał to covid, gdzie rzeczywiście ta pomoc psychologiczna była potrzebna młodym absolwentom.

W związku z tym ten mentoring jest ważny, żeby absolwent miał zamortyzowane wejście do zawodu i żeby tym mentorem była doświadczona pielęgniarka, doświadczona położna, tudzież nasi koledzy mężczyźni, wprawdzie nieliczni ale są.

Prezes NIPIP

W związku z tym, po pierwsze – dajemy motywację doświadczonym naszym koleżankom położnym, że będzie to funkcja dostrzeżona i dodatkowo wynagradzana. Z drugiej strony dajemy ogromne wsparcie absolwentowi, bo oczywiście, że obowiązywał tzw. staż adaptacyjny ale było to niedoregulowane.

My chcemy, żeby to jasno było usankcjonowane, że nasza młoda koleżanka absolwentka czy kolega dostaje takiego Anioła Stróża po prostu, gdzie trochę patrzy się na ręce, instruuje ale też wspiera i taka będzie funkcja mentora. No i myślę, że ona w miarę szybko wejdzie w życie. Cieszymy się, że ministerstwo w tym w tym temacie jest z nami zgodne.

źródło: nipip.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pomysł ministra zdrowia w kontekście siatki płac w podmiotach leczniczych zdumiewa. Zresztą jak cała polityka wynagradzania pracowników ochrony zdrowia uregulowana w ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych.

Teraz ministerstwo zdrowia uznaje, że osoby – absolwenci studiów licencjackich – wymagają „osoby wprowadzającej w nowe obowiązki”.

Należy sobie zdać sprawę, że absolwenci pielęgniarstwa z tytułem licencjata zostali zakwalifikowani w siatce płac – rok 2021 – do grupy 8. Czyli wyższej niż absolwenci LM oraz SM, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe. Tak było do 30 czerwca 2022 roku.

Natomiast osoby, które będą objęte przedmiotowym mentoringiem będą miały teraz wynagrodzenia zasadnicze równe z osobą, która będzie je wprowadzała do zawodu. To zdecydowanie motywujące dla osób z wieloletnią praktyką zawodową.

Teraz okazuje się że gorsze pielęgniarki mają wprowadzać świeżaków do zawodu. Czy to nie będzie ze szkodą dla naszego zawodu. Czas aby minister zdrowia na coś się zdecydował.

Za monitoring wynagrodzenie miesięczne będzie w formie dodatku – w wysokości 1000 PLN. Brutto. Czyli 711 PLN. Wybornie!

Jeszcze w większe zdumienie wprowadza informacja w zakresie wymaganych kwalifikacji od osoby, która będzie pełnić rolę mentora.

Otóż, będzie to mogła być gorsza pielęgniarka. Najniżej zaszeregowana w siatce płac. Czyli od 1 lipca 2022 roku – w grupie 6. Dlaczego nie pielęgniarka z 2 grupy? Ta, której pracę minister zdrowia wycenił na ponad 2,5 tys. PLN więcej niż absolwentki LM. To jest prawdziwa zagadka!

Jedynym kryterium kwalifikacyjnym dla mentora będzie posiadanie – „minimum 5-letniego doświadczenia zawodowego na stanowisku, pielęgniarki lub położnej”.

Więcej informacji w przedmiotowym zagadnieniu w kolejnych artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7788 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: pielęgniarki nie monitorowały pacjentki należycie.

4 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek W majowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, poświęconym w całości orzecznictwu sądowemu w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki z grupy 6 złożyły pozew. Zobacz jakie wynagrodzenie zaproponował szpital w negocjacjach.

4 min czytania
Ustawa oraz podmioty lecznicze dyskryminują płacowo pielęgniarki z grupy 6. Pielęgniarki mają dość upokorzenia i walczą o godność zawodową w sądach Media…
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
Aktualności

Ranking podkładów do twarzy 2022.