Czy ranga zawodu pielęgniarki wzrośnie z nadaniem tego uprawnienia?

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-linePraktyka zawodowa
Czy ranga zawodu pielęgniarki wzrośnie z nadaniem tego uprawnienia?

Kontrowersyjne uprawnienia

Jednym z tematów bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych była kwestia nadania uprawnień do stwierdzania zgonu przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej. Z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad tym zagadnieniem wystąpiła, podczas posiedzenia Prezydium NRPiP, pani Izabela Kaptacz konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Prezes Izby Pielęgniarek o stwierdzaniu zgonu przez pielęgniarkę

W tej sprawie, wypowiedziała się również Prezes Izby Pielęgniarek:

Jest przeogromny problem w szybkim stwierdzeniu, uzyskaniu zaświadczenia o zgonie pacjenta w chorobie terminalnej, ponieważ najnormalniej w świecie – raz, że jest to niedoregulowane, a dwa, że brakuje specjalistów w orzekaniu o zgonach. Dawniej robił to lekarz rodzinny, robił to lekarz opieki paliatywnej, ale ponieważ są tak szalone braki specjalistów, w związku z tym występuje problem, a problem ten był pokazany w takiej dużej skali w czasie Covidu.

Prezes Izby Pielęgniarek, Zofia małas

Stwierdzanie zgonu przez pielęgniarki – zdecydowanie nie

Omawianą sprawę skomentowały także pielęgniarki i położne, zamieszczając swoje opinie pod postem na Facebook’owym fanpage’u Portalu Pielęgniarek. Poniżej przytaczamy wybrane komentarze, zachowując oryginalną pisownię.

– Pracowałam w opiece paliatywnej przez 15 lat jako pielęgniarka. Jest to praca ciężka i wyczerpująca i uważam, że obarczanie nas dodatkowymi obowiązkami jest wysoce nieetyczne.

– Ja rozumiem niedobór lekarzy, ale co jeszcze wrzucą do ,,koszyka” świadczeń pielęgniarek? Jeżeli
mamy wykonywać czynności lekarskie, to poproszę o wynagrodzenie równorzędne.

– Wszystko zrzućmy na pielęgniarki. Zawsze traktowano nas jak sprzątaczki, powsinogi i zamiast obdarować nas respektem i dobrym zarobkiem za tak odpowiedzialną pracę, to jeszcze zrzuca się na nas to, czego nikt nie chce robić. Braki? U nas też są braki pielęgniarskie. Jak ma być po koleżeńsku, to niech lekarze też nas wspomagają w naszych czynnościach tam, gdzie są braki.

– Też pracuję w opiece paliatywnej od wielu lat… niedługo wszystko będą robić pielęgniarki… a lekarze tylko pensje odbierać… masakra.

Pielęgniarka stwierdzi zgon, a kto wypisze kartę?

– Jestem pielęgniarką na emeryturze. Nie dajcie się wrobić. Macie i tak ogrom pracy.

– Dobrze by było, żeby lekarze z opieki paliatywnej byli rzeczywiście dla pacjenta dostępni przez 24 godziny na dobę.

– Braki lekarzy. Walka z nimi przez dodatkowe obowiązki pielęgniarek. Nie tędy droga.

– W mieście, w którym mieszkam, jest jedno hospicjum domowe, gdzie z cudem graniczy dodzwonienie się rodziny do lekarza – a tym bardziej, jak jest zgon. Rodzina wydzwania wszędzie, bo nie może się dodzwonić do lekarza. Proszę mi wierzyć, że problem jest wielki.

– Nikt nie neguje faktu, że problem jest i należy go rozwiązać. Na pewno nie rozwiąże się go, dorzucając kolejne czynności i tak niewydolnej grupie pielęgniarskiej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7450 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek odsłoniła mural.