Czy zawód pielęgniarki jest ceniony? Czy może jest zupełnie odwrotnie?

2 min czytania
Aktualności
Czy zawód pielęgniarki jest ceniony? Czy może jest zupełnie odwrotnie?

Czy w kontekście zawodu pielęgniarki możemy mówić o prestiżu?

Pielęgniarki o swoim zawodzie

Zamieściliśmy poniższy post na naszym Facebooku. Czy pielęgniarki utożsamiają się z autorką wypowiedzi, czy może jest zupełnie odwrotnie? Przedstawimy kilka wybranych komentarzy.

  • Mamy duże możliwości, ale więcej nas powinno działać samodzielnie. Jesteśmy też wykształcone, mądre, zacznijmy działać. Pracowałam za granicą. Nasz zawód jest wysoko ceniony, nie pozwalajmy sobą rządzić, ale niestety nasze środowisko jest mało zintegrowane, bądźmy samodzielne. Zawód jest piękny.
  • To zależy od miejsca, ja nie muszę bać się lekarzy bo to moi koledzy i współpracownicy, koleżanki pielęgniarki super dziewczyny, mam kilka wyjątkowych relacji przyjacielskich, szanowana jestem przez innych pracowników, a pacjenci różni, ale większość normalni, sympatyczni rozmowni. Dziewczyno to nie Twoje miejsce, tam gdzie teraz jesteś.
  • Pielęgniarka to ciężki zawód i trzeba lubić to co się robi, ale nie wiąże się z lękiem tylko odpowiedzialnością. Dziś pielęgniarki bardziej się szanują bo zawsze dostawały od każdego po głowie.

„Pielęgniarki są bardzo dobrze wykształcone”

  • Ludzie są okropni. Rozżaleni na całą służbę zdrowia. Winią zwłaszcza pielęgniarki, które robią wszystko co w ich mocy, ale i tak jest źle. Jeżeli jest jakieś niepowodzenie kto winien? Nie lekarz tylko pielęgniarka. Teraz nikt nas nie obroni tylko utopi w łyżce wody żeby się wybielić dlatego trzeba robić to co zlecone, napisane nic poza. Tego nikt nie doceni, a jeszcze nam zaszkodzi .
  • A ja sądzę, że nie przesada, takie sytuacje mają miejsce, w wielu placówkach. I myślę, że większość z Was też to widzi, tylko nikt nie ma odwagi mówić na forum otwarcie, bo jak to powie tak jak ta Pani to ja smarujecie równo, bo przecież pielęgniarska grupa zawodowa nie umie być jednością.
  • Jest dokładnie odwrotnie, mamy wyższe wykształcenie, jesteśmy ginącym zawodem, zawsze można zmienić pracodawcę, ubezpieczyć się w razie „W”, trzeba tylko znać swoją wartość i się nie dać.
  • Przeraził mnie ten komentarz. Pielęgniarki to bardzo dobrze wykształcona i największa grupa zawodowa w niemal każdym podmiocie leczniczym. Według najnowszego raportu ponad 77% stanowią pielęgniarki ze stażem powyżej 20 lat z czego 55,6% pracuje w zawodzie dłużej niż 30 lat. Studia licencjackie posiada 25,3%, a 40% uzyskało tytuł magistra pielęgniarstwa. Już nie wspomnę o specjalizacjach, które ukończyło ponad 90,5 tyś. pielęgniarek. Ogromna większość to wykształcone i jednocześnie posiadające wieloletnie doświadczenie, profesjonalistki. Pielęgniarstwo to wolny zawód, a postawa pielęgniarki pewnej swoich umiejętności, wiedzy i profesjonalizmu, to najprostszy sposób na budowanie szacunku wśród lekarzy, pacjentów i ich rodzin. Zamiast publikować takie komentarze i pokornie udawać „Kopciuszka”, może już pora pokazać swoją wartość.
  • Ja pracuje w Niemczech i chętnie idę do pracy. Zero stresu, dobra atmosfera. Wiadomo, że zawsze coś mogłoby być poprawione, ale naprawdę lubię swoje miejsce pracy. Zupełnie nie odczuwam żebym był w jakiś sposób gorzej traktowany. W Polsce personel pielęgniarski powinien lepiej traktować się wzajemnie. Szanować i cenić się wzajemnie bez względu na poziom wykształcenia, wiek czy stanowisko na oddziale.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

555 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze