Dlaczego i ile witaminy C powinny przyjmować dzieci?

2 min czytania
Aktualności
Dlaczego i ile witaminy C powinny przyjmować dzieci?

Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. W organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji, a jej niedobory mogą wiązać się z groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Wpływa na prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest, by była przyjmowana już przez dzieci.

Czym dokładnie jest witamina C i jakie funkcje posiada?

Witamina C znana również jako kwas askorbinowy niezbędna jest w codziennym życiu. Stosowana jest zarówno w medycynie, jak i kosmetologii ze względu na wszechstronne działanie. Stosowana może być zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Odpowiada ona między innymi za syntezę kolagenu, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne i jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki. Dodatkowo odpowiada za zwalczanie drobnoustrojów, dzięki czemu wszelkiego rodzaju infekcje są zwalczane szybciej.

W jakich owocach i warzywach można znaleźć witaminę C?

Witaminę C znaleźć można w licznych owocach i warzywach. Dobrym jej źródłem jest między innymi owoce cytrusowe takie jak pomarańcza, cytryna czy grejpfrut. Z owoców warto spożywać również truskawki, maliny oraz jabłka. Jeśli chodzi o warzywa, dobrym źródłem jest brukselka, papryka, brokuły oraz kalafior.

Dlaczego dzieci powinny przyjmować witaminę C i w jakiej formie najlepiej ją podawać?

Witamina C powinna być przyjmowana przez dzieci już od pierwszych dni życia. Dlaczego? Przede wszystkim pomagają zwalczyć wszelkiego rodzaju infekcje, które, w przypadku dzieci, są niezwykle częste. Po drugie, witamina C wpływa pozytywnie na rozwój kości, chrząstek, zębów oraz dziąseł, co w przypadku rosnących dzieci jest niezwykle istotne. Dodatkowo uszczelnia ona naczynia krwionośne i redukuje uczucie zmęczenia oraz senności.

Witamina C dostępna jest w kilku wersjach. W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzi się wersja w kroplach, gdyż jest łatwiejsza do podania. U nieco starszych dzieci idealnie sprawdzą się tabletki do ssania bądź te musujące. W późniejszym wieku można podawać tabletki do połykania.

Jakie dawki witaminy C wskazane są w przypadku dzieci i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dawki witaminy C podawane dzieciom uzależnione są od ich wieku i wagi. Ile witaminy C należy podawać? W przypadku niemowląt od 28 dnia życia do ukończenia 2 roku życia dzienna dawka wynosi 25-40 mg, natomiast po 2 roku życia 50 mg. Od 5 roku życia należy podawać 100 mg i 200 mg w przypadku w okresach zwiększonego ryzyka infekcji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze? Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju tabletki musujące czy te do ssania zawierają dużą ilość cukru, dlatego tak chętnie są przyjmowane przez najmłodszych. Staraj się wybierać produkty o obniżonej zawartości cukry tak, aby dbać o zdrowie swojego dziecka.

Witamina C pełni wiele kluczowych ról w ludzkim organizmie. Powinna być ona podawana już od pierwszych miesięcy życia, gdyż wpływa pozytywnie na rozwój kości, chrząstek oraz dziąseł i zębów. Co więcej, uszczelnia naczynia krwionośne i bierze udział w zwalczaniu infekcji.

W artykule https://gemini.pl/poradnik/pytania-pacjenta/dzienna-dawka-witaminy-c-dla-dziecka/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

386 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze