Dlaczego i ile witaminy C powinny przyjmować dzieci?

2 min czytania
Aktualności
Dlaczego i ile witaminy C powinny przyjmować dzieci?

Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. W organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji, a jej niedobory mogą wiązać się z groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Wpływa na prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest, by była przyjmowana już przez dzieci.

Czym dokładnie jest witamina C i jakie funkcje posiada?

Witamina C znana również jako kwas askorbinowy niezbędna jest w codziennym życiu. Stosowana jest zarówno w medycynie, jak i kosmetologii ze względu na wszechstronne działanie. Stosowana może być zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Odpowiada ona między innymi za syntezę kolagenu, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne i jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki. Dodatkowo odpowiada za zwalczanie drobnoustrojów, dzięki czemu wszelkiego rodzaju infekcje są zwalczane szybciej.

W jakich owocach i warzywach można znaleźć witaminę C?

Witaminę C znaleźć można w licznych owocach i warzywach. Dobrym jej źródłem jest między innymi owoce cytrusowe takie jak pomarańcza, cytryna czy grejpfrut. Z owoców warto spożywać również truskawki, maliny oraz jabłka. Jeśli chodzi o warzywa, dobrym źródłem jest brukselka, papryka, brokuły oraz kalafior.

Dlaczego dzieci powinny przyjmować witaminę C i w jakiej formie najlepiej ją podawać?

Witamina C powinna być przyjmowana przez dzieci już od pierwszych dni życia. Dlaczego? Przede wszystkim pomagają zwalczyć wszelkiego rodzaju infekcje, które, w przypadku dzieci, są niezwykle częste. Po drugie, witamina C wpływa pozytywnie na rozwój kości, chrząstek, zębów oraz dziąseł, co w przypadku rosnących dzieci jest niezwykle istotne. Dodatkowo uszczelnia ona naczynia krwionośne i redukuje uczucie zmęczenia oraz senności.

Witamina C dostępna jest w kilku wersjach. W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzi się wersja w kroplach, gdyż jest łatwiejsza do podania. U nieco starszych dzieci idealnie sprawdzą się tabletki do ssania bądź te musujące. W późniejszym wieku można podawać tabletki do połykania.

Jakie dawki witaminy C wskazane są w przypadku dzieci i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dawki witaminy C podawane dzieciom uzależnione są od ich wieku i wagi. Ile witaminy C należy podawać? W przypadku niemowląt od 28 dnia życia do ukończenia 2 roku życia dzienna dawka wynosi 25-40 mg, natomiast po 2 roku życia 50 mg. Od 5 roku życia należy podawać 100 mg i 200 mg w przypadku w okresach zwiększonego ryzyka infekcji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze? Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju tabletki musujące czy te do ssania zawierają dużą ilość cukru, dlatego tak chętnie są przyjmowane przez najmłodszych. Staraj się wybierać produkty o obniżonej zawartości cukry tak, aby dbać o zdrowie swojego dziecka.

Witamina C pełni wiele kluczowych ról w ludzkim organizmie. Powinna być ona podawana już od pierwszych miesięcy życia, gdyż wpływa pozytywnie na rozwój kości, chrząstek oraz dziąseł i zębów. Co więcej, uszczelnia naczynia krwionośne i bierze udział w zwalczaniu infekcji.

W artykule www.aptekagemini.pl/poradnik/pytania-pacjenta/dzienna-dawka-witaminy-c-dla-dziecka/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

38 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Opinia biegłego: pielęgniarka w roli asysty.