Dlaczego redakcja Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych prowadzi Akcję Społeczną "OSOCZE"?

4 min czytania
"SPRAWA OSOCZA".Aktualności
Dlaczego redakcja Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych prowadzi Akcję Społeczną "OSOCZE"?

 

.

Inspiracją, która spowodowała zainicjowanie akcji "OSOCZE" były komentarze użytkowników Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych pod artykułem informującym o tragicznej pomyłce pielęgniarki, która podłączyła osocze niezgodne z grupą krwi pacjenta. Pacjent zmarł. 

Media donosiły: " prokuratura poinformowała, że "pielęgniarka miała samowolnie bez zlecenia lekarza, podjąć decyzję o przetoczeniu osocza". Natomiast "szefowie szpitala twierdzą, że pielęgniarka podała osocze bez koniecznej konsultacji z lekarzem".

Takie postawienie sprawy użytkownicy Portalu i Gazety uznali za niewłaściwe! Oto niektóre komentarze (pisownia oryginalna):

#11 ~pielęgn Data: 2010-10-22 21:46:26

Bardzo współczuję tej pielęgniarce bo teraz trudno będzie jej udowodnic cokolwiek. Jesli lekarz popelni błąd WSZYSCY są z nim i na siłę udawadniaja jego niewinność. Jesli chodzi o nas pielęgniarki, sytuacja wyglada tak jak w tym przypadku. Jeszcze NIC dziewczynie nie udowodniono, nic nie jest wyjasnione, a już jest dyscyplinarnie zwolniona. Kto jej teraz pomoże? Napewno nie lekarz!

#12 ~agnieszka Data: 2010-10-22 21:52:52

Nie popełnia błędu ten kto nic nie robi. A gdzie był lekarz?….. Jego nie zwolnili….? ZRÓBMY COŚ! WSTAWMY SIĘ ZA NIĄ…. NAPISZMY PETYCJĘ….. ZASTRAJKUJMY…… NIECH WŁĄCZĄ SIĘ ZWIĄZKI PIELĘGNIARSKIE……… JUTRO MOŻE SPOTKAĆ TO KAŻDĄ INNĄ PIELĘGNIARKĘ…….. A GDZIE NASZA SOLIDARNOŚĆ ZAWODOWA?

#13 ~pielęgn Data: 2010-10-22 21:52:56

Wykonujemy pracę swoją,lekarzy i salowych.Za duzo mamy obowiązków i stąd takie sytuacje. Przy przetaczaniu powinien byc lekarz, to czemu nic nie mowi się o dyscyplinarnym zwolnieniu rowniez i jego?! Co w tym czasie robił? spał?

#14 ~pielęgn Data: 2010-10-22 22:09:58

Bardzo jestem ciekawa ile bylo wtedy pielęgniarek na dyzurze i ilu pacjentow?Pielęgniarka, to też czlowiek i nie jest w stanie pracować jak wół!!!Niech nadal obcinają etaty pielęgniarskie uważając,ze jedna wystarczy na 30u pacjentow.Ileż trzeba takich przykladow,żeby wreszcie ktoś pojął,że na nas spoczywa OGROM obowiązków!Może lekarz ruszyłby tyłek i brał kasiorę za pracę, a nie za wysypianie się na dyżurach.Pielęgniarka ma nogi połamać i zrobić wszystko co trzeba,gdy w tym czasie lekarz siedzi przy kawie i liczy ileż kasy zgarnie za dyzury.

#19 zojamoc Data: 2010-10-23 10:15:57

Jestem za tym ,aby się zebrać pieniądze na dobrego ADWOKATA i pomóc NASZEJ KOLEŻANCE. Nie znam szczegółów, tej sprawy dlaczego do tego doszło, ZAWSZE ZWALAJĄ WINĘ NA PIELĘGNIARKI. Zosia

#20 ~bena Data: 2010-10-23 12:20:59

ta czynność wymaga obecności dwóch osób…. konsekwencje ponosła jedna….. jestem za udzieleniem pomocy naszej KOLEŻANCE.

#26 ~zofia Data: 2010-10-23 17:02:33

To bez znaczenia czy pielęgniarka miała zbyt dużo pacjentów, kolejny dyżur, chciała wyręczyć lekarza, być postrzeganą jako ta, która wszystko załatwi sama…… Świadomie zrobiła coś czego nie powinna i pomyliła pacjentów. Mamy chyba samodzielność zawodową i ponosimy odpowiedzialność za własną pracę!!! Dlaczego dopiero po tragedii pytamy gdzie był lekarz, a wcześniej nie przestrzegamy procedur??? Dlaczego niby lekarz ma nas pilnować i prowadzać za rączkę??? Myślę, że solidarność zawodowa, przytoczone petycje i protesty są jak najbardziej potrzebne, ale w celu wymuszenia odpowiednich zachowań zanim do takich tragedii dojdzie.

#31 ~nika Data: 2010-10-23 20:47:01

Nie róbmy z pielęgniarek idiotek! Żadna o zdrowych zmysłach i doświadczeniem zawodowym samowolnie nie podłączyłaby osocza.Gdzie był lekarz?

#32 ~pielęgn. Data: 2010-10-23 20:47:48

Bardzo współczuję koleżance,my pielęgniarki doskonale znamy realia naszej pracy,to naprawdę nie jest wina tej jednej pielęgniarki,wina leży w całkowitym zaniedbaniu tego zawodu w naszym kraju,u nas pielęgniarka- to niewolnik wyjęty spod prawa,w tym zawodzie panuje krwiożerczy kapitalizm XIX wieczny,wyzysk człowieka przez człowieka. Jestem za tym aby pomóc koleżance finansowo,może przez związki w całej Polsce wtedy będzie łatwiej,naprawdę powinniśmy się zjednoczyć,bo w jedności siła.Zacząć domagać się godnych warunków pracy i poszanowania,może zamiast izb piel.powołać osobę z kręgu pielęgniarek broniącą naszych praw ,abyśmy uniknęły mobbingu.

#33 jezioro Data: 2010-10-23 20:58:59

składajmy się na dobrego adwokata!!!! . Trzeba utworzyć konto. Wszyscy wiemy, że nie jest jedyną winną tej tragedii. Niech proces tej pielęgniarki odsłoni wszystkie anomalie, patologie , które mają miejsce w wielu szpitalach. Izby Pielęgniarskie powinny też wyasygnować środki na ten cel. Przypomnijcie sobie jak bronią się lekarze.

#51 ~pielegn Data: 2010-10-24 11:31:03

Ciagle jest CISZA na temat lekarza,który miał wtedy dyżur!!!W skandaliczny sposób wszyscy z nas KPIĄ!Pielęgniarkę zwolnili,a o lekarzu nikt nic nie mówi-to jest nie do przyjęcia!Czy on nie odpowiada za to co się stało?Uważam,że właśnie lekarz powinien być pierwszą osobą pociągnietą do odpowiedzialności!Wszzyscy się teraz mogą przekonać jak to naprawdę jest na dyżurach-kto pracuje, a kto bierze pieniądze za rzekomą pracę.Niech się wszyscy dowiedzą,ze praca PRZEMĘCZONYCH lekarzy kończy się na daniu zleceń, a cala reszta spoczywa na NIEDOCENIANYCH pielęgniarkach.Kto ma się pomylić jak nie pielęgniarka,skoro TYLKO ONA PRACUJE!Tak naprawdę to wszystko robimy same,nikt nam nie pomoże ,a i tak uważają,że pijemy tylko kawę.Gdyby chorzy liczyli na lekarzy, to niestety, byli by bardzo biedni.Lekarz nie jest zwolniony,bo nie podał osocza?A,czemu nie jest zwolniony za to,ze wtedy go tam nie było? Chory umiera a odpowiada za to tylko pielęgniarka?

#64 ~ewoj Data: 2010-10-25 11:02:59

Szukamy winy w dyrekcji, standardach, obłożeniu…i można tak wymieniać bez końca!! Co powiecie na to , że dorosła , odpowiedzialna osoba robi coś w sposób karygodnie niedozwolony!! Robi to za leniwego lekarza bo chce być miła , a jest po prostu głupia.Na codzień mamy do czynienia z sytuacją-"proszę wypisać zlecenie na krew, nie potrafi pani pisać!1 albo proszę podłączyć jestem z panią , wpiszę później"!!-Nie róbcie tego!! Macie być mądre, świadome i odpowiedzialne!!W przeciwnym razie będziecie ofiarami!!Napewno były opracowane standardy, zawiódł człowiek…niestety!!

Zobacz wszystkie komentarze . . .

.

Powyżej wyświetlany baner w sposób syntetyczny wyjaśnia istotę Akcji Społecznej "OSOCZE".

.

W pierwszym dniu Akcji "OSOCZE" (26 października) wpłynęły pierwsze wpłaty. Szczegóły . . .

.

Mariusz Mielcarek

.

P.S. W czwartek artykuł pt. Dlaczego w sprawie "OSOCZE", zasadne jest pytanie o odpowiedzialność  ministra zdrowia pani Ewy Kopacz?

.

Zobacz inne Akcje Społeczne Portalu:

Praca o szczególnym charakterze

Pielęgniarki idą do piekła

Pielęgniarstwo to przygoda

Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej

  

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze