Dlaczego związek pielęgniarek faworyzuje inne zawody medyczne kosztem pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Dlaczego związek pielęgniarek faworyzuje inne zawody medyczne kosztem pielęgniarek.

Siatka płac zaproponowana przez związek pielęgniarek (OZZPiP) umniejsza rolę zawodu pielęgniarki względem innych zawodów medycznych…

Z coraz większym zaskoczeniem odkrywamy nowe aspekty działalności pani przewodniczącej Krystyny Ptok, pod przewodnictwem której Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył w sejmie tzw. obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Zasadniczym zarzutem stawianym przedmiotowemu projektowi przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest pogwałcenie świętej zasady Kodeksu pracy – jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę. Jak to możliwe, że związek pielęgniarek jest autorem regulacji prawnych, które za nic mają prawa pracownicze pielęgniarek i położnych. Skandaliczny jest także fakt, że samorząd zawodowy poparł niesprawiedliwie i dyskryminujące regulacje wobec członków swojego samorządu. Powyższe ma miejsce kiedy dotychczasowe orzeczenia sądowe w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5 i 6 potwierdzają słuszność powyższych tez stawianych przez redakcję portalu.

Natomiast w dzisiejszym artykule pytamy panią przewodniczącą Ptok dlaczego w projekcie ustawy swojego autorstwa faworyzuje inne zawody medyczne kosztem zawodu pielęgniarki i położnej. I dlaczego taki projekt ustawy poparła izba pielęgniarek.

Uważamy, że całkowicie niezasadne jest stawianie równości pomiędzy zawodem pielęgniarki i położnej z zawodami: farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny.

Czy związek pielęgniarek uważa, że wymagania psychofizyczne, odpowiedzialność i warunki środowiska pracy pielęgniarki są porównywalne na stanowisku pracy farmaceuty, fizjoterapeuty czy diagnosty laboratoryjnego?

Teza, że obciążenie psychofizyczne oraz wartość i odpowiedzialność na stanowisku pielęgniarki są takie same jak w przypadku zawodu fizjoterapeuty, farmaceuty i diagnosty laboratoryjnego jest fałszywa gdyż nie bierze pod uwagę uwarunkowań, które determinują wykonywanie zawodu pielęgniarki.

Dlatego nie zgadzamy się z zapisami projektu związkowej ustawy o wynagradzaniu zawodu pielęgniarki, który zaszeregowuje w grupie 2 oraz 5 i 6 wspólnie z pielęgniarkami i położnymi, wyżej wymienione zawody medyczne.

Takie działanie związku pielęgniarek prowadzi do dalszej deprecjacji zawodu pielęgniarki gdyż stoi w totalnej sprzeczności do „oczywistej oczywistości”, że to zawody lekarza i pielęgniarki oraz położnej są wiodącymi w zespołach terapeutycznych. Dlatego domagamy się należnego pielęgniarkom i położnym zaszeregowania w siatce płac pracowników podmiotów leczniczych.

Mamy prośbę do czytelników powyższego artykułu o ocenę zawartych w nich opinii i tez. Oceny można dokonać w sekcji „oceń artykuł” klikając na gwiazdki. Klikniecie w pierwszą gwiazdkę to najniższa ocena. Natomiast w piątą gwiazdkę ocena najwyższa. Dziękujemy z ocenę artykułu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 253

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze
×
Aktualności

Warto zamówić prenumeratę Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych 2024.