Do pielęgniarki zadzwonił pacjent z prośbą o pomoc.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka a zamienniki lekówUprawnienia pielęgniarek
Do pielęgniarki zadzwonił pacjent z prośbą o pomoc.

Stanowisko izby pielęgniarek w sprawie zakresu uprawnień pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała w dniu 10 października 2023 roku stanowisko izby pip w sprawie podawania zamienników leków samodzielnie przez pielęgniarki i położne w warunkach lecznictwa stacjonarnego w świetle obowiązujących przepisów prawa.

Szok – izba pielęgniarek napisała stanowisko – pielęgniarki w szoku

Stanowisko Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i wynikające z niego wnioski, są szokiem dla praktykujących pielęgniarek w obszarze lecznictwa zamkniętego. Przewraca do góry nogami wieloletnią praktykę w zakresie wykonywania zleceń lekarskich. Ubezwłasnowolnia pielęgniarkę. Doprowadzi do totalnej dezorganizacji w zakresie wykonywania zleceń lekarskich.

Przedmiotowe stanowisko oraz pytania skierowane do naczelnej izby pip zamieściliśmy w artykule pt. Szok – izba pielęgniarek napisała stanowisko – pielęgniarki w szoku.

Stanowisko izby pielęgniarek. Konsekwencje na wykonywanie praktyki zawodowej personelu pielęgniarskiego

Poniżej przedstawiamy hipotetyczne zdarzenie, którego przebieg jest determinowany stanowiskiem izby pielęgniarek w sprawie stosowania zamienników leków przez pielęgniarki.

Późnym popołudniem pielęgniarka przychodni odbiera telefon…

Pacjent : Dzień dobry, leczę się u doktora Zamiennik. Pan doktor w dniu dzisiejszym zalecił mi do stosowania APAP – 500 mg. Mam go brać 3 razy dziennie po jednej tabletce. Od dwóch dni mam silne bóle głowy.

Pielęgniarka – magister pielęgniarstwa, posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego:

Słucham w czym mogę pomóc?

Pacjent: Jestem w sklepie na zakupach w centrum handlowym. Planowałem wykupić lek APAP w aptece. Teraz stoję w kolejce do kasy. Znów zaczyna mnie boleć głowa. Widzę na półce z lekami Paracentamol Aurovitas. Sprawdziłem w komórce, że to jest zamiennik dla leku APAP. Czy mogę go zażywać zamiast APAP-u? Chciałem się skonsultować z lekarzem ale nie odbiera komórki. Widocznie pracuje jeszcze w przychodni.

Pielęgniarka: Niestety nie mogę panu pomóc w tej kwestii. Nie mam uprawnień do zamiany APAP-u na Paracentamol Aurovitas, bez uprzedniej konsultacji z doktorem Zamiennik.

Pacjent: rozumiem, czyli te dwa leki działają odmiennie?

Pielęgniarka: Nie. To są dwa leki, które zawierają paracentamol. Mają takie samo działanie. Mają tylko inną nazwę handlową.

Pacjent: Szczerze mówiąc nic nie rozumiem…

Pielęgniarka: Lekarz Zamiennik zalecił panu APAP. Ja nie mogę zmienić tego samodzielnie. Musi być na to zgoda lekarza. Moja izba zawodowa wydała stanowisko, z którego wynika, że może mi grozić odpowiedzialność zawodowa z tytułu samodzielnego zamiany APAP-u na Paracentamol Aurovitas.

Pacjent: Ok… wobec powyższego dziękuje i zadzwonię do doktora.

Pielęgniarka: Pozdrawiam i do zobaczenia w przychodni.

Pielęgniarka rozłączając połączenie usłyszała jeszcze w słuchawce jak pacjent mówi do swojej żony: ona jest jakaś nieogarnięta.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarka a zamienniki lekówPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pismo do izby pielęgniarek w sprawie zamienników leków.