DOBRA ZMIANA? To nie żart! Nowy minister zdrowia (PIS) odmówił udostępnienia treści opinii konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa, w zakresie zatrudniania pielęgniarek i położnych na oddziałach ginekologicznych.

2 min czytania
Aktualności
DOBRA ZMIANA? To nie żart! Nowy minister zdrowia (PIS) odmówił udostępnienia treści opinii konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa, w zakresie zatrudniania pielęgniarek i położnych na oddziałach ginekologicznych.

 

 

                                                                

 

                                                              Warszawa, 22-12-2015
       

 

BPP.0629.6.2015.JR

                                                     

                                                      Mariusz Mielcarek

                                                     „Portal i Ogólnopolska Gazeta

                                                      Pielęgniarek i Położnych”

                    

Szanowny Panie Redaktorze,

W odpowiedzi na Pana wniosek o udostępnienie informacji publicznej przesłany mailem 8 grudnia 2015 r. uprzejmie informuję, że w związku z odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia z dnia 20 lutego 2014 r. na interpelację nr 23697 posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy w sprawie zatrudniania pielęgniarek na oddziałach ginekologicznych oraz informacjami przedstawionymi przez środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych, poddane zostały analizie przepisy ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.), przepisy rozporządzeń Ministra Zdrowia w zakresie kształcenia przed i podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz przepisy rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczące świadczeń gwarantowanych, w szczególności z zakresu leczenia szpitalnego, w części dotyczących wymagań w zakresie zatrudniania pielęgniarek i położnych na oddziałach ginekologicznych.

Jednocześnie Minister Zdrowia w celu oceny ww. sytuacji skorzystał z możliwości uzyskania (w ramach uzgodnień) stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Kompleksowa ocena zagadnienia, pozwala na stwierdzenie, że obecnie ww. przepisy w wystarczający sposób regulują sprawy zatrudnienia pielęgniarek w oddziałach ginekologiczno-położniczych. 

W związku z powyższym, Ministerstwo Zdrowia nie upubliczniło stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, ponieważ było ono jedynie pomocnicze do oceny ww. sytuacji.

Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego  i położniczego ze względu na to, iż jest wyłącznie dodatkową opinią do oceny dokonanej przez Ministerstwo Zdrowia (ma charakter pomocniczy i nie jest wyrazem woli organu), nie może być uznane za informację publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 782, z późn. zm.). 

Zobacz oryginał odpowiedzi ministerstwa zdrowia 

 

W kolejnym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016, z datą wydania 10 stycznia 2016, w artykule redakcyjnym szczegółowo zaprezentujemy czytelnikom Gazety przedmiotową problematykę. 

Mariusz Mielcarek

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze