Dofinansowane studia pomostowe 2009.

3 min czytania
AktualnościGłówne tematy numeru 7

 

DOFINANSOWANE STUDIA

POMOSTOWE 2009

Informacje ogólne

Na cały program, w ramach którego będą realizowane dofinansowane studia pomostowe, zostanie przeznaczonych prawie 180 mln zł. Czas realizacji projektu to lata 2008 – 2015.  W pierwszym roku realizacji projektu (2008) wykorzystano kwotę 7 mln zł. Została ona wydatkowana na studia pomostowe dla 2936 pielęgniarek i położnych, które podjęły kształcenie w roku akademickim 2008/2009. Natomiast w kolejnych latach realizacji projektu zakłada się, że coroczny nabór na studia pomostowe dofinansowane z funduszy europejskich – będzie na poziomie ponad       5 000 osób.
Ministerstwo Zdrowia w komunikacie z dnia 1 września 2008 roku poinformowało, że „zakłada się, iż studia pomostowe będą mogły być uruchamiane 2 razy w roku (nabór letni – rozpoczęcie studiów w lutym 2009 r. oraz nabór zimowy – rozpoczęcie studiów w październiku 2009 r.).
Ministerstwo Zdrowia określiło, że koszt jednego semestru na dofinansowanych studiach pomostowych rozpoczynających się w 2009 roku, określony przez daną uczelnię, nie może być wyższy niż kwota 2.575 zł. Natomiast wysokość współfinansowania przez studenta jednego semestru nie może przekroczyć kwoty 350 zł. W 2008 roku kwoty te wynosiły odpowiednio: 2 171 zł / 400 zł, ale osoby, które rozpoczęły dofinansowane studia pomostowe w 2008 roku (2936 pielęgniarek i położnych)  nie dopłacały ani jednej złotówki. Sytuacja ta może znowu się powtórzyć na niektórych uczelniach w 2009 roku.  Jeżeli dana uczelnia w postępowaniu przetargowym na 2009 rok zaproponowała cenę za jeden semestr poniżej kwoty 2.225 zł, to pielęgniarka w tej sytuacji nie zapłaci za czesne na studia ani jednej złotówki. Natomiast jeżeli uczelnia określiła wysokość czesnego za semestr powyżej kwoty 2.225 zł, to różnicę dopłaci dana pielęgniarka, ale nie większą niż 350 zł, bo uczelnie nie mogły określić wysokości czesnego powyżej kwoty 2.575 zł. Dofinansowane studia pomostowe rozpoczynające się w w 2009 roku będą prowadzić 53 uczelnie. Zobacz w tabeli obok, na których uczelniach studia pomostowe będą całkowicie za darmo, a na których pielęgniarka będzie musiała dopłacić (nie więcej niż 350 zł za semestr). PAMIĘTAJ!!! O środki finansowe na dofinansowane studia pomostowe nie ubiega się konkretna pielęgniarka i położna lecz uczelnia!!!

Mariusz Mielcarek

Rozmowa ze studentką

Studia pomostowe to temat wzbudzający duże zainteresowanie  na Portalu Pielęgniarek i Położnych. Informator Portalu – studia pomostowe przeczytało ponad 30 tysiecy osób, natomiast informator Gazety z września 2008 roku – dofinansowane studia pomostowe przeczytało  w internecie ponad 15 tysiecy osób. Warto się nimi zainteresować, informuje nas pielęgniarka, która podjęła je w końcu września ubiegłego roku, na kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.
O istnieniu takiej formy podniesienia kwalifikacji zawodowych dowiedziałam się od koleżanki, która już studia pomostowe ukończyła i tym samym spełniła swoje ambicje. Po złożeniu wymaganych dokumentów, szczęśliwie przeszłam przez proces rekrutacji i – nie ukrywam, że z wielką radością – „przyjęłam do wiadomości” fakt, iż zostałam zakwalifikowana. Z około siedemdziesięciu kandydatów przyjęto na studia – program sponsorowany przez Unię Europejską – pięćdziesiąt osób.
Spotkania w uczelni odbywają się co tydzień, w weekendy, a uczestniczę w nich według reguł ujętych w umowie zawartej przeze mnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile. Określają one między innymi tryb odbywania praktyk, tok przygotowania pracy licencjackiej i procedurę obrony pracy dyplomowej. Moje moje studia trwają półtora roku czyli trzy semestry. Dzięki zapisom wspomnianej umowy, nie ponoszę żadnych wydatków związanych ze studiami, a jedyny koszt, to dojazdy do Piły z miejscowości, w której mieszkam. 
Gdybym chciała sobie odpowiedzieć na pytanie „co ci dadzą te studia?”, to oczywiście poza dodatkowymi kwalifikacjami zawodowymi, musiałabym podkreślić ich znaczenie emocjonalne. Wykładowcy niejednokrotnie akcentują fakt, że pielęgniarstwo   to zawód samodzielny, a pielęgniarka czy pielęgniarz nie podlegają lekarzom, tylko z nimi współpracują. Niestety z tą oczywistą prawdą, nie wszyscy  chcą się pogodzić. W toku studiów pogłębiam moje przekonanie o wartości wykonywanego przeze mnie zawodu, o humanitarnym charakterze mojej codziennej pracy. Chciałabym, żeby moje odczucia trafiły do świadomości tych, do których trafić powinny. 

 

Zobacz także:

Przeczytaj !!!  Raport Gazety Pielęgniarki i PołożnejDofinansowane studia pomostowe

Informator Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych – studia pomostowe

Obowiązujące regulacje prawne według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – dofinansowane studia pomostowe

Interpelacje posłów i senatorów według działów – dofinansowane studia pomostowe

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze