Dwie pielęgniarki jednakowo zasuwają na oddziale. Różni je tylko wynagrodzenie.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Dwie pielęgniarki jednakowo zasuwają na oddziale. Różni je tylko wynagrodzenie.

Szósty dzień podpisywania przez pielęgniarki petycji

Pielęgniarki podpisują petycję, która skierowana jest do szefowej związku OZZPiP. Sprzeciwiają się dalszemu horrendalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń w grupie personelu pielęgniarskiego.

Nie mogą pojąć jak związek pielęgniarek, skierował projekt ustawy do sejmu, który degraduje pielęgniarki z tytułem licencjata oraz absolwentki LM i SM. Dlaczego związek chce zróżnicowania wynagrodzeń w tej grupie zawodowej, kiedy pielęgniarki z różnym poziomem wykształcenia wykonują te same zadania. Takie są realia wykonywania praktyki zawodowej.

Oburzenie pielęgniarek wywołuje fakt, że związek swoimi rozwiązaniami płacowymi łamie Kodeks pracy. Gwałci zasadę: jednakowa płaca za jednakową pracę. Są w szoku, że takie propozycje przedstawia związek zawodowy.

Pielęgniarki nie mogą także zrozumieć, dlaczego związek uznał, że praca pielęgniarek i położnych posiadających kwalifikacje zawodowe zapisane w grupie 6 i 5 siatki płac, jest mniejszej wartości niż pielęgniarek z grupy 2. Związek w uzasadnieniu do projektu ustawy nie podał na jakich przesłankach opierał się dzieląc pielęgniarki na „lepsze i gorsze”.

To wszystko spowodowało, że pielęgniarki muszą wyrazić swój sprzeciw wobec zaproponowanego projektu ustawy. Nie godzą się na degradowanie oraz dyskryminację płacową.

Dlatego pielęgniarki podpisują petycję i w ten sposób wyrażają dezaprobatę dla poczynań związku pielęgniarek.

Jak podpisać petycję? Petycja jest zamieszczona na profesjonalnym portalu petycjeonline.com. Na tym portalu można dokonać podpisania petycji.

Uwaga! Aby skutecznie podpisać petycję należy przestrzegać pewnych zasad.

I jeszcze jedna uwaga. Można petycję podpisać bez ujawniania swoich danych osobowych – anonimowo. Wtedy po podaniu danych osobowych należy zaznaczyć przy opcji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – NIE. Wtedy w wykazie osób, które podpisały petycję będzie widnieć adnotacja – „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie.” Głos oczywiście zostanie zaliczony. Ale…

Jednak do zakończenia procedury podpisania petycji należy jeszcze kliknąć PODPISZ. Następnie na adres skrzynki mail zostanie automatycznie wysłany przez portal petycjeonline.com link. W celu potwierdzenia podpisania petycji należy w link kliknąć. W tym momencie podpis zostanie zaliczony i umieszczony w wykazie podpisów. Bez kliknięcia w link procedura podpisania petycji nie będzie zakończona a złożony podpis nie ukaże się w wykazie podpisów. Zostanie utracony.

Na portal petycjeonline.com gdzie jest zamieszczona petycja prowadzi poniższa grafika. Po jej kliknięciu wyświetli się strona z petycją.

Dyrektor szpitala wyraża stanowisko o siatce płac pielęgniarek i położnych

Portal Klodzko24.eu w dniu 15 marca 2023 roku opublikował artykuł autorstwa redaktora A. Balcerzak o sytuacji finansowej szpitala w Kłodzku.

Dyrektor szpitala wypowiada się także w sprawie ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Jeżeli pracodawca nie wymaga magistra i specjalistki, to nie ma prawa dać wyższego wynagrodzenia. Tu zrobił się ogromny chaos wśród pielęgniarek, ponieważ jest ogromna dysproporcja wśród nich.

dyrektor szpitala w Kłodzku

Redakcja Klodzko24.eu przytacza fakty: „wynagrodzenie minimalnie 5 300 zł ma pielęgniarka ze średnim wykształceniem, 5 773 zł ma pielęgniarka po licencjacie, a 7 333 zł ma pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją. Do tego w każdej z tych grup dochodzą pochodne, a to jest ok. 50% – składa się na to 30% noce i święta i 20% stażowego”.

Dyrektor lecznicy dodaje: wystarczy prosta matematyka – 50% z 5 300 zł, a 50% z 7 300 zł to jest różnica. To jest najbardziej niesprawiedliwa ustawa z jaką ja się kiedykolwiek spotkałam.

Nie ma podstaw takiego różnicowania pielęgniarek wykształconych z pielęgniarkami ze średnim wykształceniem. Dlatego, że my cały czas nim weszła ta ustawa płaciliśmy dodatkiem. Ja bardzo wysoko cenię osoby, które się dokształcają, i podnoszą kwalifikacje i zawsze płaciłam 150 zł do licencjata, 300 zł do magisterki. Było to jak najbardziej sprawiedliwe, bo posiadając tytuł magistra pielęgniarka robi to samo.

dyrektor szpitala w Kłodzku

Redaktor A. Balcerzak dodaje, że według dyrektora szpitala -takie dysproporcje w zarobkach jakie zostały wprowadzone ustawą są wysoce nieetyczne i niemoralne.

Dyrektor tego podmiotu leczniczego dodaje:

Nie pasuje mi to, patrząc na dwie pielęgniarki, które mówiąc kolokwialnie zasuwają jednakowo, a często jest tak, że te starsze pielęgniarki są nauczone innej pracy więc zasuwają bardziej, niż ta młodzież, która przychodzi nastawiona konsumpcyjnie do życia, bo o powołaniu nie ma już mowy, o tym zapomnijmy i niestety mają znacznie wyższe pobory, niż ta pielęgniarka, która jest jeszcze z powołaniem, starszej daty, ale ma tylko średnie wykształcenie.

źródło: Klodzko24.eu – redaktor A. Balcerzak, artykuł z dnia 15 marca 2023 roku, pt. Powiat Kłodzki. Szpital liczy każdy grosz.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 172

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7710 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

W cztery lata tysiąc pielęgniarek zostało specjalistami w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej ma na celu przygotować pielęgniarki do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnychw zakresie opieki…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka z grupy 2 zarabia według OZZPiP ponad 13 tys. brutto brutto.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podaje obecną wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych Pani przewodnicząca Krystyna Ptok w uzasadnieniu do ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego, którą…
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka: projekt ustawy to „perfidne zło segregacyjne”.