Dyrektor w inny sposób niż w ustawie przyznał podwyżki pielęgniarkom.

3 min czytania
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Dyrektor w inny sposób niż w ustawie przyznał podwyżki pielęgniarkom.

Autorski pomysł byłego ministra

W październikowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, publikuje za portalem Rynek Zdrowia fragment wywiadu z byłym ministrem zdrowia panem Łukaszem Szumowskim, który obecnie jest dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii. Autorzy wywiadu, opublikowanego w dniu 28 września 2022 roku, Paulina Gumowska i Justyna Przybytek-Pawlik, poruszają dość szczegółowo kwestię wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w zarządzanym przez byłego ministra Instytucie.

Redaktorzy: Pielęgniarki zatrudnione w Narodowym Instytucie Kardiologii, którym pan zarządza, skarżą się na sposób szeregowania, od którego zależy wysokość pensji minimalnej.

„Wymagane kwalifikacje” i tego się trzymamy

Łukasz Szumowski: Jedna grupa jest zadowolona – ta z długoletnim doświadczeniem, inna znowu się skarży. Ustawa mówi wyraźnie, że zgodnie z obowiązującą siatką płac płacimy za wymagane kwalifikacje. I to jest klarowne, i tego się trzymamy. Poza tym jest to ustawa tylko o minimalnym wynagrodzeniu, a więc dotyczy wyrównania tym, którzy tego minimum nie osiągają.

W Instytucie, a tak naprawdę w Polsce, jeśli chodzi o pielęgniarki, mamy sytuację unikatową na tle innych zawodów medycznych. Po pierwsze jest to bardzo liczna grupa, a po drugie jest zróżnicowana pod względem posiadanych tytułów i dyplomów. Z jednej strony mamy dużą grupę pielęgniarek po liceach pielęgniarskich z doświadczeniem, a z drugiej – pielęgniarki po studiach wyższych, które dopiero wchodzą do zawodu. Jedne i drugie wykonują tę samą pracę.

Redaktorzy: I zgodnie z prawem muszą otrzymywać to samo wynagrodzenie.

Określiliśmy, na którym stanowisku czego wymagamy

Łukasz Szumowski: Tak. Dlatego też nie możemy zróżnicować na tym samym stanowisku pielęgniarek w zależności od posiadanego wykształcenia. Możemy natomiast zróżnicować stanowiska, i to w Instytucie zrobiliśmy. Określiliśmy, na którym stanowisku czego wymagamy. Od pielęgniarki oddziałowej, koordynującej wymagamy i wyższych studiów, i specjalizacji. Na stanowisku specjalistki określiliśmy albo specjalizację, albo doświadczenie powyżej 20 lat pracy z pacjentami, co jest ukłonem w stosunku do pielęgniarek, które są po liceach pielęgniarskich i świetnie pracują.

Redaktorzy: Kto dziś narzeka w Instytucie?

Łukasz Szumowski: To nie jest liczna grupa, bo jak już powiedziałem, objęliśmy podwyżkami również pielęgniarki, które nie mają wyższego wykształcenia albo formalnie specjalizacji. I zaszeregowaliśmy je do wyższej grupy, czyli specjalistek.

Przeczytaj cały wywiad w październikowym wydaniu Gazety, które jest dostępne bezpłatnie pod poniższym linkiem.

Tematy lipcowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Ocena atrakcyjności zarobków pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zawsze podkreślała, że podawanie wynagrodzeń w ochronie zdrowia bez znajomości specyfiki sposobu osiągania przychodu w podmiotach leczniczych jest kompletnie niemiarodajne. Dopiero szczegóły w zakresie przychodu ukazują stopień jego „atrakcyjności”.

Pielęgniarki o mobbingu, stresie i poniżaniu

Pielęgniarki: Pacjenci są coraz bardziej roszczeniowi, rodziny patrzą pielęgniarkom na ręce, a pojedyncze dyżury to najprostsza droga do zdarzeń niepożądanych i błędów medycznych, tym samym do pozwów. A sytuacje w szpitalu są różne, często niespodziewane i zaskakujące.

Dyrektor oczernia pielęgniarki LM i SM

Jest rzeczą zdumiewającą, że osoba na stanowisku kierownika podmiotu leczniczego oczernia grupę podległych sobie pracowników. Nie tędy droga do budowania zespołu ludzi, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. Te osoby są członkami zespołu terapeutycznego.

Kuriozalne uprawnienia pielęgniarek specjalistek

Redakcja kontynuuje cykl artykułów dotyczących uprawnień zawodowych, jakie nadaje minister zdrowia pielęgniarkom, które ukończyły różne formy szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Warto zobaczyć, w jaki sposób minister zdrowia “obdarowuje” pielęgniarki uprawnieniami

Pacjent nagrywał telefonem pielęgniarki

Sąd: Należy podkreślić, że wejście do przychodni od razu z uruchomionym telefonem komórkowym, bez założonej maseczki ochronnej było od początku ze strony obwinionego prowokacją nakierowaną na wywołanie incydentu z personelem medycznym przychodni. (…) nagrywane filmiki publikował na YouTube.

Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

703 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

W kolejnej dziedzinie pielęgniarstwa pielęgniarki uzyskały tytuł specjalisty.