Dyrektor wymyślił, jak mają pracować pielęgniarki.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-linePraktyka zawodowa
Dyrektor wymyślił, jak mają pracować pielęgniarki.

Dyrektor tworzy nowy Kodeks pracy

W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, redakcja cytuje za portalem dziennikwschodni.pl treść artykułu z dnia 19 października 2022 roku.

Redaktor pani Agnieszka Antoń-Jucha w artykule pt. Szpital tnie koszty. Nie stać go na noce z najlepiej wykształconymi pielęgniarkami porusza sprawę wprowadzonych przez dyrektora szpitala w Kraśniku zmian organizacyjnych. Zmiany te mają przynieść wymierne oszczędności przez zmniejszenie wynagrodzeń pielęgniarek.

Pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją mają pracować tylko od poniedziałku do piątku, na rannych zmianach

W poniedziałek miało miejsce spotkanie pielęgniarek oddziałowych z naczelną. Jego tematem były zmiany w grafiku. Od 1 listopada na dyżury weekendowe i świąteczne nie będą już zapisywane pielęgniarki, które mają ukończone studia magisterskie ze specjalizacją. To ok. 30 proc. personelu pielęgniarskiego kraśnickiej lecznicy. Mają pracować tylko w ciągu dnia, wyłącznie od poniedziałku
do piątku.

“Na dziennych zmianach takie osoby są bardziej potrzebne. Wiedza i doświadczenie najlepiej wykształconych pań pielęgniarek z naszego szpitala powinna być lepiej wykorzystana niż na dyżurach weekendowych czy też świątecznych, na których zazwyczaj mniej się dzieje”.

Michał Jedliński,
dyrektor SP ZOZ w Kraśniku

Chodzi też o pieniądze, bo szpital znacznie więcej wydaje niż zarabia. W ciągu 8 miesięcy tego roku lecznica odnotowała już stratę w wysokości 12 mln zł. A od lipca – po zmianie zasad finansowania działalności leczniczej przez Narodowy Fundusz Zdrowia – kraśnicki szpital zadłuża się na kwotę ok. 2,5 mln zł miesięcznie. Dyr. Jedliński na ostatniej sesji kraśnickiej Rady Powiatu przyznał, że „sytuacja jest krytyczna”.

“Pielęgniarki z tytułem magistra, specjalisty, licencjata lub po studium medycznym, w odróżnieniu od pielęgniarek po studiach magisterskich ze specjalizacją, mają niższe wynagrodzenie zasadnicze. W związku z czym otrzymują mniej pieniędzy za dyżury nocne i świąteczne, bo wysokość dodatków jest uzależniona od podstawy”.

Urszula Lenartowicz,
przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: dziennikwschodni.pl

Komentarze pielęgniarek i położnych

Poniżej przytaczamy kilka komentarzy pielęgniarek i położnych, dotyczących powyższej kwestii.

• Nie mogę już tego czytać! Skoro tak się teraz źle dzieje, to dlaczego nie wrócimy do stanu sprzed cudownej reformy szkolnictwa, kiedy zlikwidowano licea medyczne? Przez 5 lat uczennica była odpowiednio przygotowywana do zawodu, miała czas zorientować się, czy na pewno odpowiedni zawód wybrała, stopniowo wkraczała w świat ludzi chorych, uczona empatii i troski oraz przygotowana psychicznie do zawodu.

• Ktoś, kto nie ma pojęcia o pracy weekendowej i świątecznej w placówce zdrowotnej, raczej nie powinien zajmować stanowiska dyrektorskiego. To może powinien pan dyrektor obsadzić weekendowy dyżur np. na SOR-ze koleżankami z tytułami, a bez stażu. Chętnie bym zobaczyła ten galimatias.

• Z mojego doświadczenia wynika coś wręcz przeciwnego. Ledwo zamykały się drzwi za “jednozmianowymi”, zaczynało się dziać… To samo w weekendy i święta – rzadko był u nas spokój.

• Boże, co za bzdura. Ten, kto nie pracuje na nockach i w dni świąteczne, nie wie tak naprawdę, co się dzieje. A gwarantuję, że dużo się dzieje. Pozdrawiam serdecznie – pielęgniarka pracująca na zmianach.

Więcej komentarzy w przedmiotowej sprawie, przeczytasz na stronie 3 listopadowego wydania Gazety Pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

552 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pomoc finansowa na zakup mieszkania - około 67 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Zakład Karny zatrudni do pracy pielęgniarki. Oferowane:– emerytura po 25 latach służby,– nagrody uznaniowe i jubileuszowe,– pomoc finansowa…
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Co poprawić w siatce wynagrodzeń pielęgniarek.