Dyrektorzy szpitali o zasadach podwyżek dla pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Dyrektorzy szpitali o zasadach podwyżek dla pielęgniarek.

W senacie głos pracodawców w sprawie zasad wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek

W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje głos pracodawców w sprawie zasad podwyżek płac zasadniczych pielęgniarek i położnych. Pan Mariusz Trojanowski, reprezentujący Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, został na posiedzenie senackiej komisji zdrowia wydelegowany w celu przedstawienia głosu szpitali powiatowych z całej Polski. Komisja miała miejsce w dniu 4 września 2022 roku.

Mariusz Trojanowski Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych:

Więc sprawa wygląda w ten sposób, że warto byłoby trochę uporządkować naszą dyskusję i te nasze postulaty, które mam dzisiaj przedstawić, myślę, że temu będą służyły.

Pierwszy temat to jest sprawa pielęgniarek, zacznę od tego o czym tu rozmawialiśmy. I ten związek przyczynowo skutkowy między tym, co robią pracodawcy, a co oczekują pielęgniarki.

Pieniądze dla pielęgniarek nie po PESEL tylko w wycenie świadczeń zdrowotnych

Trzeba zacząć od tego, że stała się rzecz taka, tak jak Pan Minister powiedział, słusznie zresztą, co potwierdzam – rozmawialiśmy dużo o tych tematach, związanych z i samym uznawaniem kwalifikacji pielęgniarek, jak i źródłem finansowania podwyżek, no i niestety pewna grupa wygrała w naszym środowisku głosowanie nad tym, czy ma być to zrobione w ten sposób, że będzie to po peselach, jak do tej pory, czy będzie to w wycenie świadczeń.

Ostatecznie, zgodziliśmy się na to i taką umowę społeczną, między Panem Ministrem, NFZ, a nami – Pracodawcami stworzyliśmy, żeby było to jednak w wycenie świadczeń, a nie po peselach, jak do tej pory, z nadzieją, że po prostu pozwoli nam to lepiej zarządzać.

Niestety stało się inaczej i stąd biorą się wszystkie niesnaski, niedobory, sytuacje sporne, ponieważ nie zakładaliśmy, że tych środków nie wystarczy.

Przy założeniach, o jakich rozmawialiśmy i trzeba to podkreślić wyraźnie i to jest takie też pytanie, czy Minister potwierdzi tę sprawę. Myśleliśmy, że w wycenie świadczeń środki będą na wycenę związaną z umowami o pracę, umowami cywilnoprawnymi oraz inflacją i takie było założenie, żeby po prostu szpitale mogły normalnie funkcjonować.

Dlatego dzisiaj mamy pewien niedosyt, bo nie wiemy, bo tych środków jest znacząco za mało. Spowodowało to to, że słusznie zauważyła Pani Przewodnicząca Krystyna Ptok, bo my to wiemy jako pracodawcy, że główną przyczyną tej tragedii wręcz, z uznawaniem kwalifikacji pielęgniarek jest obawa dyrektorów, że nie wystarczy im po prostu środków, a z drugiej strony, obawa o uznanie ich możliwości zarządzania szpitalami. I tu już tłumaczę dlaczego i wyjaśniam…

Całkowita odpowiedzialność dyrektora szpitala w zakresie sposobu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek

Proszę Państwa, jeżeli dyrektor podejmuje decyzje sam, nie mając do tego przepisu prawa, które go do tego zobowiązuje, to bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za swoje decyzje i tutaj właśnie jest zapis ustawowy i zapis, o którym rozmawiamy, bo tu chodzi o wykładnię tego przepisu, chodzi tutaj o element, który wprowadza wymaganie nadane stanowisku. Badając szpitale powiatowe, wiemy już, że takie wymagania są tylko i wyłącznie określone w stosunku do pielęgniarek pracujących w ZOL-ach i to jest właściwie wyjątek, poza tym nie ma unormowania, chyba, że istnieje takie unormowanie u konkretnego pracodawcy, w konkretnym szpitalu, że na danym stanowisku jest wymagany magister wraz ze specjalizacją.

Ciąg dalszy powyższej wypowiedzi wkrótce.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

470 pielęgniarek zdało egzamin państwowy i zostało specjalistkami.