Działaczka związku pielęgniarek: pielęgniarki są stare.

Działaczka związku pielęgniarek. Pielęgniarki są stare

Posiedzenie sejmowego Zespołu Parlamentarnego ds. zdrowia publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku – Omówienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projektu zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Agata Kaczmarczyk, Przewodnicząca OZZPiP Regionu Małopolskiego:

Akurat w regionie, w którym ja jestem przewodnicząca sytuacja nie jest zła – tam jest sytuacja tragiczna. Pracodawcy korzystając z luk w ustawie demolują w tej chwili system ochrony zdrowia, demolują poczucie naszej godności zawodowej. 

Przykładem takim klasycznym jest Szpital w Tarnowie, w którym pielęgniarkom nie uznano kwalifikacji i obniżono im wynagrodzenia. I to wszystko co dzieje się w tej chwili jeżeli chodzi o zawód pielęgniarki i położnej powoduje, że zainteresowanie tym zawodem spada, a my jesteśmy wyczerpane i najzwyczajniej w świecie – stare. Ja wiem, że może to zabrzmi dziwnie, ale tak jest prawda. Pielęgniarki są stare, będą coraz starsze. 

SKLEP

Nic nie pomoże naprędce otwieranie kolejnych uczelni, ponieważ (ja jestem też członkiem samorządu) i co miesiąc na naszej radzie, kiedy głosujemy przyjmowanie nowych pielęgniarek, wciąż niestety przeważa liczba tych, które z tego zawodu wychodzą. Macie Państwo szanse… ten nasz projekt to jest takie koło ratunkowe – nie dla posłów, to jest koło ratunkowe dla pacjentów, bo ono zapewnia po pierwsze równowagę wynagrodzeń, która się wiąże z określonymi kwalifikacjami, w tej chwili tej równowagi w obecnym kształcie ustawy nie ma. 

Ten kształt ustawy pozwala, szczególnie te posiadane kwalifikacje pozwalają nam pokazać tym młodym osobom, które ewentualnie do tego zawodu będą wchodzić, że mają szanse na awans zawodowy, bo na dzień dzisiejszy dyrektorzy szpitali pokazują, że w tym zawodzie szans na awans nie ma, dlatego że nie uznają tych kwalifikacji najwyższych, tzn. te młode osoby zatrudnią się jako pielęgniarki i ewentualnie przejdą po 40 latach ciężkiej pracy na emeryturę jako starsza pielęgniarka.

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl na podstawie sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 28

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze