Dzień Pielęgniarki ma twarz upokorzonych pielęgniarek z grupy 6.

3 min czytania
Aktualności
Dzień Pielęgniarki ma twarz upokorzonych pielęgniarek z grupy 6.

12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Od wielu lat na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych publikujemy w dniu 12 maja ten sam tekst. Tak też będzie w tym roku, jednak ze znaczącą modyfikacją.

Wobec innych zawodów jak: górnik, informatyk, cukiernik, stoczniowiec nikomu do głowy nie przychodzi mówienie o misji, powołaniu. W społecznej świadomości to „normalne” zawody.

Natomiast mówienie o „misji” i „powołaniu” wobec osób wykonujących zawód pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego odbieramy jako głoszenie tezy, że osoby te powinny wykonywać zawód niezależnie od poziomu ich wynagradzania oraz warunków jego wykonywania. Z założenia mają się poświęcać!

Po raz kolejny musimy wysłuchiwać, że zawód pielęgniarki i położnej to „misja” i „powołanie”. Głoszenie takich stwierdzeń odbieramy jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce! Od kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi po ministra zdrowia, czego nasza grupa zawodowa doświadcza na co dzień.

Zawód pielęgniarki i położnej to zawód taki sam jak inny!

Dlatego pielęgniarki i położne z dużym niesmakiem słuchają pięknych słów o „słusznym szacunku dla pracy pielęgniarek i położnych”, „ogromnym szacunku dla pracy i dokonań” wypowiadanych z okazji dnia 8 maja i 12 maja. Nie chcemy takiego szacunku podszytego totalną hipokryzją!

Pielęgniarstwo ma twarz upokorzonych pielęgniarek z grupy 6

W roku 2023 mamy bardzo szczególną sytuację dotyczącą personelu pielęgniarskiego. Znaczna część kadry pielęgniarskiej jest nadal upokarzana i dyskryminowana.

Pielęgniarki i położne doświadczają ludzkiej krzywdy. Czy można bardziej upodlić pracownika, którego wynagrodzenie jest niższe o 30% od innych osób wykonujących ten sam zakres obowiązków. Czy można bardziej deprecjonować profesjonalizm osoby wykonującej zawód medyczny, wyrażając publicznie pogląd, że jest „niewykształcona”. Czy można bardziej zdeptać godność pracownika, któremu wmawia się, że inni wykonują świadczenia zdrowotne po prostu „lepiej”?

W wypowiedzi z dnia 4 maja br. krytykując obowiązującą siatkę płac pielęgniarek i położnych przewodnicząca OZZPiP pani Krystyna Ptok stwierdziła:

„Pielęgniarki i położne, kształcone w poprzednim systemie – w liceach medycznych 5-letnich, w studiach zawodowych, które były po liceum ogólnokształcącym, czyli w procesie 2/3 lat, bo to też się zmieniało, zostały zakwalifikowane do grupy najniższej, a osoby, które kończą w tej chwili studia, albo kończyły 5 lat temu, mają te współczynniki wyższe i zarabiają więcej. Właśnie te pielęgniarki z doświadczeniem zawodowym 30-letnim są często mentorami dla tych osób, opiekunami w początkowej fazie wdrażania tych osób do zawodowej pracy i stąd takie poczucie krzywdy występuje w tych osobach”.

Natomiast szokujące jest, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przesłał do sejmu projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, który niestety nie likwiduje opisanego przez panią przewodniczącą patologicznego systemu wynagradzania personelu pielęgniarskiego.

Wobec powyższego nie można uznać przedmiotowego projektu związku pielęgniarek za alternatywę dla obecnego – patologicznego – systemu wynagradzania personelu pielęgniarskiego. Dlatego pielęgniarki i położne nie powinny składać podpisów na listach poparcia dla projektu OZZPiP.

UWAGA! Prawie 3 tys. osób drogą internetową podpisało petycję do pani przewodniczącej Krystyny Ptok w sprawie sprzeciwu wobec projektu OZZPiP. Petycję nadal podpisują kolejne osoby…

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
Aktualności

Symulacje medyczne w kształceniu na kierunku pielęgniarstwo